Maroko chce "získat zpět" Ceutu, Melillu a Kanárské ostrovy
Podle marockých médií chce Maroko "získat zpět" Ceutu, Melillu a Kanárské ostrovy a bývalý agent zpravodajské služby varuje před jeho plány.
Článek v deníku Hespress odhaluje, že Maroko pracuje na plánu získat zpět Ceutu, Melillu a Kanárské ostrovy, a to podle informací poskytnutých Fernandem San Agustinem, bývalým agentem španělské zpravodajské služby
Článek v Hespressu, internetovém médiu, které se v Maroku těší velké oblibě a zaměřuje se na místní, národní a mezinárodní témata, vyvolal ve Španělsku debatu a znepokojení vzhledem k závažnosti tvrzení bývalého agenta zpravodajské služby.
Podle San Agustína se Maroko nespokojí s tím, že Španělsko uzná marockou svrchovanost nad územím Západní Sahary, ale bude usilovat o navrácení Ceuty a Melilly a nevylučuje, že do svého programu zahrne i Kanárské ostrovy.
Bývalý agent vyzdvihuje diplomatickou moudrost a vytrvalost Maroka při dosahování svých cílů, což Španělsko znepokojuje, zejména vzhledem k historicky složitým vztahům mezi oběma zeměmi. San Agustín poukazuje na to, že Maroko nemá stejné intervenční záměry jako Francie, což znamená, že slabost španělské vlády vnímá jako příležitost k prosazení svých územních zájmů.
V reakci na tato tvrzení se k této záležitosti vyjádřili odborníci na bilaterální vztahy mezi Marokem a Španělskem. Abdelaali Barouki, výzkumník specializující se na marocko-španělské záležitosti, uvádí, že Maroko dalo několikrát jasně najevo, že se Ceuty a Melilly absolutně a definitivně nevzdá. Podle článku nemá pro Maročany španělská nadvláda nad těmito městy žádný historický základ, a proto ji nepovažují za časově platnou.
Analytik Barouki rovněž poukazuje na to, že prohlášení bývalého zpravodajského agenta přicházejí v obzvláště choulostivém okamžiku, neboť Španělsko se nachází uprostřed volebního období. To znamená, že jeho slova jsou považována za manévr, jehož cílem je vyvolat nejistotu v marocko-španělských vztazích a zároveň ovlivnit vnitřní politiku země na Pyrenejském poloostrově.
Na druhé straně Abdelhameed Al-Bajouki, spisovatel specializující se na španělské záležitosti, souhlasí se San Agustínem, že Maroko usiluje o posílení svých zahraničních vztahů se Španělskem. Domnívá se však, že tvrzení o Kanárských ostrovech postrádají historický základ a tvoří dohromady vyprávění bez kontextu. Al-Bajouki zdůrazňuje, že Španělsko považuje Gibraltarskou skálu za součást svého území a podobně Maroko hájí svou svrchovanost nad Ceutou a Melillou.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články