Z Afriky do nové světové války?
- Podrobnosti
- ze světa / Afrika|
- 9. srpen 2023|
- Al Mayadeen |
- 6295 x
Pokud jsou převraty v Burkině Faso a Mali nějakým vodítkem, stane se to příště. Vojenská rada v Nigeru vyhostí francouzské a americké jednotky, které tam jsou umístěny, a sáhne po ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a Jevgeniji Prigožinovi.
Pro americký web Bloomberg má situace v Nigeru čtyři vývojové fáze: ostudnou, zlověstnou, katastrofickou a apokalyptickou.
Podle zdroje je ostudná, protože převrat byl pro Západ neúspěchem. Ani nešťastná bývalá koloniální mocnost Francie, ani upadající supervelmoc Spojené státy nečekaly, že k němu dojde.
Zlověstný proto, že je to štěstí pro Rusko a Čínu, které se Západem soupeří o vliv v regionu a ve světě.
Je to také potenciálně katastrofální v tom smyslu, že jde o neúspěch v boji proti terorismu a nekontrolovanému přistěhovalectví. Mohla by být apokalyptická, pokud by představovala skluz ke světové válce.
Pokud jsou převraty v Burkině Faso a Mali vodítkem, vojenská rada v Nigeru vyžene francouzské a americké síly, které jsou tam umístěny, a nabídne své partnerství ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a Jevgeniji Prigožinovi, Wagnerovu šéfovi, píše agentura Bloomberg.
Putin i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching považují Sahel za další frontovou linii v civilizačním boji proti Západu pod vedením USA.
Putina může Sahel přitahovat, protože tento region může destabilizovat Západ mnoha způsoby najednou.
ECOWAS vydalo ultimátum vojenské radě, aby vrátila Bazouma k moci, jinak bude čelit vojenské intervenci.
Burkina Faso a Mali zase reagovaly solidárně s novými nigerskými představiteli.
Nyní, když jsou na jedné straně v druhé řadě Rusové a na druhé Američané, začínají být lidé svědky další zástupné války a dalšího kroku blíže ke třetí světové válce, upozornila média.
Prozatím se zdá, že Nigérie a další země ECOWAS si riziko vojenského zásahu spočítaly příliš vysoko.
Podle agentury Bloomberg je nepravděpodobné, že by se USA a Francie chopily zbraní kvůli návratu Bazouma, protože se obávají, že by se Niger mohl stát dalším Irákem nebo Afghánistánem, a v nejhorším případě, že by se do konfliktu mohlo zapojit Rusko a rozpoutat globální požár.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články