IAPA je znepokojena rozhodnutím Meta odstranit ověřovací program
Inter American Press Association varovala, že usnesení mateřské společnosti Facebook, Instagram a WhatsApp představuje vážnou překážku v boji proti dezinformacím.
MIAMI.- Inter American Press Association (IAPA) vyjádřila své hluboké znepokojení nad nedávným oznámením technologického giganta Meta o zrušení programu ověřování dat a jeho nahrazení systémem „poznámek komunity“. Opatření oznámené mateřskou společností platforem jako Facebook, Instagram a WhatsApp podle mezinárodní organizace představuje vážnou překážku v boji proti dezinformacím a je v rozporu se základními principy obsaženými v Salta II deklaraci IAPA o zásadách svobody vyjádření v digitálním věku.
Princip 11 deklarace Salta II uvádí, že „zlomyslné nebo záměrné šíření dezinformací státními nebo soukromými subjekty ovlivňuje důvěru veřejnosti a podkopává demokratické procesy. Kromě povinností těch, kdo tato sdělení vysílají, distribuují, zesilují nebo zpeněžují, je nutné přijmout politiku zpravodajství a digitální gramotnosti týkající se dopadu technologií.“
Pokud jde o IAPA, rozhodnutí společnosti Meta vzdát se své přímé odpovědnosti za ověřování informací a delegovat je výhradně na anonymní uživatele oslabuje úsilí nezbytné k boji proti šíření falešných zpráv, což je problém, který má přímý dopad na narušování veřejné debaty, a v důsledku toho hluboce ovlivňuje kvalitu demokratického systému.
Subjekt, který sdružuje více než 1300 mediálních výstupů z celého kontinentu, se také odvolával na zásadu 14 deklarace Salta II, která stanoví: „Technologičtí zprostředkovatelé i vývojáři systémů umělé inteligence a dalších digitálních technologií musí respektovat práva při vývoji své činnosti, prosazují svobodu projevu a odolávají tlaku vlád a mocenských skupin. Musí zavést samoregulační politiky, aby zabránily dezinformačním manévrům a porušování práv třetích stran na jejich platformách. Pravidla moderování a kurátorství obsahu musí být jasná a transparentní, musí umožňovat výkon práv na stížnosti a přezkum a musí se přizpůsobit mezinárodním standardům lidských práv.“
Pokud jde o IAPA, oznámení generálního ředitele společnosti Meta, Marka Zuckerberga, nahradit kontrolu dezinformací modelem „poznámek komunity“ podobným tomu, který používá platforma X (dříve Twitter), postrádá transparentnost a přísnost nezbytnou k tomu, aby zaručily, že standardy moderování a správy obsahu dodržovat mezinárodní standardy lidských práv. Tato změna tedy nejen ohrožuje uživatelská práva, ale také podporuje digitální prostředí náchylné k manipulaci a zneužití. Vzniká také nebezpečný precedens, pokud jiné platformy přijmou podobné zásady, a navíc, protože to může podporovat státní regulace, které se obecně promítají do předchozí cenzury a porušují mezinárodní standardy.
Rozhodnutí Meta se připojuje k dalším předchozím od stejné společnosti, ve které dehierarchizovala nebo penalizovala žurnalistický obsah generovaný profesionálními médii, což je hlavní protijed proti dezinformacím. To se stalo s blokováním zpráv o jejích produktech v Kanadě po schválení zákona o ochraně autorských práv v této zemi; s úpravou svých produktů tak, aby minimalizovaly ověřené zprávy, a s odstraněním svých programů na podporu žurnalistiky v digitálním ekosystému.
„Dezinformace jsou jednou z hlavních hrozeb pro důvěru veřejnosti a demokratickou stabilitu. Rozhodnutí společnosti Meta odstranit profesionální ověřování na svých platformách oslabuje zásadní prvek v boji proti tomuto problému a zanechává prázdnotu, kterou jen stěží zaplní model založený na anonymních uživatelích,“ prohlásil José Roberto Dutriz, prezident IAPA a generální ředitel a ředitel. z La Prensa Gráfica, ze Salvadoru.
Carlos Jornet, druhý viceprezident organizace a prezident Komise pro svobodu tisku a informací, zdůraznil: „Toto opatření je v rozporu se základními principy deklarace Salta II, která vyžaduje jasné, transparentní a na standardech založené politiky. mezinárodní organizace pro boj s dezinformacemi. Jornet, novinářský ředitel deníku La Voz del Interior v argentinské Córdobě, prohlásil: „Meta vysílá špatný signál v době, kdy musí být závazek svobody projevu a lidských práv posílen, nikoli oslabován.
Deklarace Salta II byla schválena na závěr valného shromáždění v Córdobě dne 20. října. Aktualizace přizpůsobuje původní text novým výzvám, kterým čelí svoboda tisku v novém digitálním prostředí.
Mezi klíčová témata řešená v této nové verzi patří umělá inteligence; neprůhlednost algoritmů, které mohou podporovat polarizaci a šíření dezinformací, a tím podkopávat veřejnou diskusi; obchodní narušení způsobené velkými technologickými společnostmi, které koncentrují reklamní trh, a práva duševního vlastnictví, jejichž dodržování je zásadní pro ekonomickou životaschopnost žurnalistiky.
Proces aktualizace Saltské deklarace byl společným úsilím , které zahrnovalo rozsáhlé konzultace, kdy se svolalo více než 150 lidí a organizací zastupujících média, mezinárodní technologické a komunikační společnosti, think-tanky, mezivládní organizace pro lidská práva, občanskou společnost, akademiky, novináře a právníky. , poskytnout vstup.
IAPA je nezisková organizace, která se věnuje obraně a podpoře svobody tisku a projevu v Americe . Skládá se z více než 1300 publikací ze západní polokoule a sídlí v Miami na Floridě ve Spojených státech amerických.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Vyrovnaný státní rozpočet, vy svině.
- Hrozí rumunský scénář. Které strany mohou v kampani hrát ruskou propagandu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- Zprávy z Ruska: Pokus o druhou ofenzívu ukrajinské armády v Kurské oblasti byl ruskou rozvědkou předem předvídán....
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
Související články