Rosoboronexport podpísal prvé kontrakty na dodávku exportnej verzie stíhačky Su-57 piatej generácie so zahraničným zákazníkom na airshow, uviedla agentúra TASS.
Rusko vyslalo na Airshow China 2024 dva prúdové lietadlá Su-57, pričom jedno sa zúčastnilo leteckého predstavenia a druhé predstavilo statickú ukážku, aby si ju mohli vojenskí delegáti z celého sveta a médiá, ako aj publikum, pozrieť zblízka. Su-57 a jeho legendárny pilot Sergey Bogdan si vďaka fantastickým letovým výkonom získali veľkú sledovanosť nielen na leteckých dňoch, ale aj na čínskych sociálnych sieťach.
„Mike“, zamestnanec Rosoboronexportu, stojaci vedľa Su-57E na statickej výstave na leteckej prehliadke, v stredu pre čínsku tlač povedal, že stíhačka „obsahuje najlepšie technické výkony a plne spĺňa kritériá piatej generácie, ktoré zahŕňajú nadzvukový letový režim, nízky radarový a infračervený podpis. Má vysokú odolnosť voči hluku pri prevádzke v vzdušnom prostredí a má jeden z najpokročilejších a najvýkonnejších komplexov prvkov špeciálne navrhnutých a integrovaných do stíhačky.
Mikheev pre Global Times povedal, že „Airshow China je jednou z najväčších leteckých výstav na svete. Je to prelomová udalosť pre Rosoboronexport. Práve v Zhuhai ruský špeciálny exportér stíhačiek, založený 4. novembra 2000, prvýkrát predstavil svoje produkty. Preto sme radi, že tu môžeme zorganizovať premiérové predstavenie viacúčelového stíhacieho lietadla piatej generácie Su-57E, kde naše lietadlá môžu vidieť a oceniť kľúčoví partneri Ruska.“
„Vystavujeme tu najnovšie riadené strely a letecké bomby pre lietadlá s pevnými krídlami piatej generácie a útočné vrtuľníky,“ povedal Micheev.
Povedal, že kľúčovou konkurenčnou výhodou Su-57E sú bojové skúsenosti proti pokročilým západným systémom protivzdušnej obrany, ako sú PATRIOT, NASAMS a IRIS.
Song Zhongping, čínsky vojenský expert, vo štvrtok pre čínsku tlač povedal, že airshow poskytuje otvorenú platformu pre všetkých jej partnerov, aby sa podelili o svoje najnovšie úspechy v obrannom priemysle, letectve a iných relevantných oblastiach vrátane Ruska, takže toto je dôvod, prečo to Rusko vníma ako významnú príležitosť umožniť viacerým krajinám prezrieť si jej produkty a dozvedieť sa o nich, najmä keď stále trpí sankciami Západu.
„Su-57 je bojové lietadlo, ktoré má skutočné bojové skúsenosti, takže jeho vystúpenie na airshow tiež poskytuje Číne skvelú príležitosť učiť sa a robiť výmeny názorov s Rusmi. Su-57 a čínske J-20 a J-35 majú svoje vlastné charakteristiky a jedinečné výhody a prostredníctvom komunikácie môžu obe krajiny vzájomne podporovať rozvoj tejto oblasti,“ poznamenal Song.
Micheev uviedol, že spolupráca medzi Ruskom a Čínou vo vojensko-technickej oblasti má osobitný význam pre posilnenie a rozvoj bilaterálnych vzťahov. Vojensko-technická spolupráca medzi oboma krajinami má strategický charakter, opiera sa o pevné a rokmi overené zásady rovnosti, vzájomnej výhodnosti a dôvery s náležitým ohľadom na záujmy strán a nie je namierená proti tretím štátom.
„Rosoboronexport uskutoční stretnutia a rokovania s predstaviteľmi Číny a delegáciami krajín priateľských Rusku o spolupráci a posilňovaní vojensko-technického potenciálu,“ povedal Micheev.
Zdroj: https://stan021.blog.pravda.sk/2024/11/15/uspesne-vystupenie-ruskej-stihacky-su-57-v-cine/
+ VIDEO ----------------------------------