Co přinesou jednání mezi USA a RF o příměří na Ukrajině?
- Podrobnosti
- Blogy / DALŠÍ BLOGY|
- 7. listopad 2022|
- medvedar|
- 3603 x
Naše média začala poměrně často psát o zákulisních jednáních mezi zástupci USA a RF o ukrajinském příměří. Jedná se o kontakty mezi USA a RF bez účasti Ukrajiny, ale objevují se i zprávy, že USA vybízejí kyjevské představitele, aby s RF také jednali.
Tyto snad nejžádanější rozhovory na světě dodávají mírumilovným lidem trochu optimismu. Ale bohužel jen do té doby, než bude zveřejněna informace o tom, co má být "podmínkou" Ukrajiny pro zahájení jednání. Víte, co to je?
Přesně to samé jsem tu napsal před více než týdnem. Je to de facto memorandum Zelenského úřadu /z pera jeho vedoucího Jermaka/. Nejde o nic jiného než o přijetí podmínek úplné kapitulace Ruské federace.- No, kluci z Kyjeva, takhle jednání o příměří nevypadá. To opravdu ne. Tak vypadají iluze narkomana o tom, jak by měl vypadat ideální stav světa, když je na vrcholu svého sladkého opojení.
Stažení všech ruských vojsk ze všech Ruskem okupovaných území po roce 2014 a přiznání vlády RF, že se dopustila agrese ve vztahu k Ukrajině - se všemi právními důsledky tohoto přiznání - je vše, jen ne realistická představa o zahájení jednání. V mezinárodní praxi existuje mnoho příkladů, jak jednání o příměří začínají. Téměř vždy se vychází ze současného stavu na frontě. Pozice jednotlivých armád jsou v okamžiku zahájení jednání zmrazeny. Následně může dojít k určitým územním změnám, ale vždy se jedná o vzájemné úpravy typu quid pro quo (něco za něco). Na tomto principu fungovalo příměří ve Vietnamu, stále funguje v Koreji nebo na Kurilských ostrovech, v Palestině a na Golanských výšinách, v pásmu Gazy, na Kypru, v Libyi, v Sýrii, v Kašmíru, v Bosně, v Podněstří, v Karabachu... prostě všude tam, kde byly zastaveny boje. Na delší či kratší dobu nebo alespoň na chvíli.
Frontová linie satus quo, - to je jediný základ pro příměří i na Ukrajině. Domnívám se, že současný status quo není ani pro Rusko, ani pro Ukrajinu tím, co chtěli, když boje v letech 2014-2022 vypukly. Ani pro jednu stranu to není velké vítězství. Rusové sice mají Krym, téměř celý Donbas a podstatnou část Novorosie /Cherson a Záporoží/, ale ztratili Charkov, Kyjevskou oblast a pravou stranu Podněstří. Nedosáhli odstavení banderovců od moci v Kyjevě ani rozbití OS UA. Ukrajina sice "neosvobodila" svá "okupovaná" území, ale ukázala celému světu, že má motivovanou armádu, která je schopna čelit i takové jaderné velmoci, jakou je Rusko, a to díky nejmodernějším zbraním, informacím a velení ze Západu. Banderovci si udrželi moc v Kyjevě a silnou lidovou podporu na Západě. Obě strany mají pocit vítězství, i když jen polovičního. To je ideální situace pro zmrazení současného stavu a vyhlášení alespoň zimního příměří.
K čemu strany konfliktu využijí období přibližně tří měsíců? Hlavně samozřejmě proto, aby upevnily své ekonomické a vojenské síly. Doplní svůj arzenál raket, dronů, obrněných jednotek a letectva. Vybaví a vycvičí další tisíce vojáků. Poskytnou obyvatelstvu na Východě i na Západě iluzi klidných Vánoc, jakousi konsolidaci cen ve spotřebě zboží a služeb. Zejména EU si oddechne. Přežije zimu, která mohla být hororová. Kyjev nebude mít bohaté Vánoce, ale alespoň ne v chladu a tmě. V Rusku se uklidní nálady rodin, které se obávají o své mobilizované muže, syny, bratry, manžele. Vnitřní trh, narušený sankcemi a přechodem na válečnou výrobu v mnoha odvětvích, se bude rovněž konsolidovat. Světová veřejnost se dozví o /pravděpodobně marných/ jednáních o prodloužení příměří a jeho případné změně na smluvně zaručený "trvalý mír". Svět bude nakrmen iluzemi a na chvíli se uklidní.
A co potom? Nejsem optimista. Odhaduji, že na jaře a v létě dojde na Ukrajině ještě k jedné velké eskalaci. Šance na trvalejší mír a racionální jednání o něm přijde až poté, na podzim, před příchodem další zimy hrůzy. Lidé, zejména na Západě, potřebují být poučeni alespoň dvakrát nebo třikrát za sebou, než konečně pochopí. A vrátit se do své kůže.
Ať už je to jakkoli, signály z jednání nejsou úplně nejhorší zprávou. "Nic moc" - ale potěší.
Zdroj: https://medvedar.blog.pravda.sk/2022/11/07/co-prinesu-rozhovory-usa-a-rf-o-primeri-na-ukrajine/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Útok na Bolšoje Soldatskoje: Ukrajinské ozbrojené síly zahájily nečekanou protiofenzívu v oblasti Kursk
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (XIII.)
- Z Russkoj Vesny (2.1. - 3.1.2025): Zásobníky se rychle vyprazdňují: Ceny plynu v Evropě vyskočily ...
- Ve Lvově se včera konal pochodňový průvod na počest Banderových narozenin !!!
- Možné dôvody nervozity Zelenského
- Hrozí rumunský scénář. Které strany mohou v kampani hrát ruskou propagandu
Související články