Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Donald Trump a konflikt na Ukrajine

Tri týždne po nástupe do úradu sa prezident Trump snaží vyriešiť ukrajinský konflikt. Je jasné, že jeho poradcovia kvôli svojim predsudkom nechápu obavy Moskvy. Vykresľujú mu nepresný obraz o zapojení Ruska do konfliktu. Donald Trump si uvedomil, že pokrok je nemožný, a tak sa obrátil na ekonomické opatrenia, ako to urobil v prípade Gazy. Tentoraz navrhuje použiť ukrajinské kovy vzácnych zemín.

  • donald-trump-a-konflikt-na-ukrajine

 

Prezident Donald Trump povedal, že ukrajinský konflikt vyrieši v priebehu niekoľkých dní, ale potom priznal, že to bude pravdepodobne trvať týždne. Za osobitného vyslanca na Ukrajine vymenoval generála Keitha Kellogga. Kellogg vystriedal generála Michaela Flynna ako poradca pre národnú bezpečnosť a potom pôsobil ako náčelník štábu v Rade národnej bezpečnosti počas prvého Trumpovho funkčného obdobia.

Počas kampane Kellogg požiadal jedného zo svojich bývalých pomocníkov Fredericka H. Fleitza, aby vypracoval akčný plán pre Ukrajinu. Zverejnil ju 11. apríla 2024 America First Policy Institute [ 1 ].

Tento text okrem chvály kandidáta Trumpa a kritiky prezidenta Bidena (vtedy kandidáta na prezidenta) obsahuje mnoho rôznych myšlienok.

Po prvé, obaja považujú za smiešne tvrdenia Ruska, že špeciálna vojenská operácia je zameraná na denacifikáciu Ukrajiny. Rovnako tak považujú ruský strach zo vstupu Ukrajiny do NATO za „paranoju". Zlyhanie Bidenovej administratívy interpretujú ako nespravodlivé hranie proti Rusku, keď podporili snahu Kyjeva vstúpiť do NATO namiesto toho, aby rokovali priamo s Moskvou. Napokon sa domnievajú, že politika prezidenta Bidena priamo nepodporovať ukrajinskú armádu, ale namiesto toho mobilizovať svojich spojencov, bola vážnou chybou, pretože viedla k tomu, že Spojené štáty stratili kontrolu nad situáciou.

Čo sa týka mierových rokovaní, autori nevylučujú, že Bidenova administratíva vyvíjala tlak na britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý presvedčil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ich prerušil. Poznamenávajú, že v apríli 2023 sa Bidenova administratíva dištancovala od washingtonského establišmentu po tom, čo tak urobila s európskymi lídrami: Richard Hass, prezident Rady pre zahraničné vzťahy, a Charles Kupchan, profesor na Georgetownskej univerzite, publikovali článok v Foreign Affairs, v ktorom tvrdili, že západné krajiny nevyhrajú, a preto musia rokovať o mieri; Tento názor osobne podporil Henry Kissinger. Podľa Hass-Kupchanovho plánu by sa Ukrajina okupovaných území nemala vzdať a neskôr ich vráti, nie však silou, ale diplomaciou a na oplátku USA oslabia svoje sankcie voči Rusku.

Na myslení America First Policy Institute je zarážajúce, že úplne ignoruje ruský pohľad a premieta myslenie Washingtonu do Moskvy. Nacifikácii Ukrajiny nepripisuje žiadnu dôležitosť nie preto, že ju ignoruje, ale preto, že Spojené štáty by nezačali vojnu kvôli ideologickým rozdielom [ 2 ]. Rovnako ignoruje strach Ruska z cudzích zbraní na jeho hraniciach, interpretuje to ako fóbiu z NATO, hoci v skutočnosti ide o ochranu najdlhších hraníc sveta. V dôsledku toho úplne nechápe, prečo sa Moskva domnievala, že bráni vojne tým, že 17. decembra 2021 poslala Washingtonu návrh na uzavretie zmluvy o záruke bezpečnosti [ 3 ]. Musíme teda skonštatovať, že v apríli 2023 Trumpov tím nemal ani potuchy o ruskom zasahovaní na Ukrajine, a preto nedokázal túto vojnu ukončiť.

Nedostatočné pochopenie ukrajinskej otázky zo strany poradcov Donalda Trumpa sa potvrdilo pri mnohých príležitostiach. Napríklad Frederick H. Fleitz vyjadril 25. júla 2023 v The Federalist [ 4 ] prekvapenie, že summit NATO vo Vilniuse neurčil dátum vstupu Ukrajiny a odložil ho, akoby sa bál Ruska. Postoj Moskvy vysvetlil tým, že verí, že Ukrajina opúšťa svoju zónu vplyvu a obáva sa, že demokratizácia v tejto krajine sa rozšíri aj do Ruska.

Kremeľ, ktorý má silnú pozíciu, povedal, že nebude súhlasiť s rozhovormi, kým sa Ukrajina verejne nevzdá svojich stratených území a nevyhlási, že nevstúpi do NATO, ale zostane neutrálna. Ruský prezident Vladimir Putin dal jasne najavo, že Rusko môže podpísať mierovú zmluvu len vtedy, keď bude mať Ukrajina legitímneho vodcu, ktorý tak môže urobiť legálne. Funkčné obdobie prezidenta Zelenského vypršalo v máji 2024. Po vyhlásení výnimočného stavu na samom začiatku vojny sa v krajine nemohli konať voľby. Nepokúsil sa zrušiť výnimočný stav ani zorganizovať nové prezidentské voľby. Podľa ukrajinskej ústavy by dočasnú správu nemal zabezpečovať on, ale predseda Najvyššej rady (Národného zhromaždenia) Ruslan Stefančuk. Prezident Zelenskyj, ktorý si je vedomý svojej nelegitímnosti, často sprevádza Stefanchuka na jeho zahraničných cestách.

11 opozičných politických strán na Ukrajine bolo zakázaných z dôvodu, že obhajujú kapituláciu pred nepriateľom. V praxi volali po zničení pamätníkov Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN-B), teda nacistických kolaborantov. Naopak, súčasný režim stavia ďalšie pomníky a udržiava starý mýtus, že strašný hladomor (Holodomor) spôsobili zámerne Rusi, čo je určite hlúposť, keďže v tom čase hladomor pustošil aj iné regióny ZSSR [ 5 ]. Tento mýtus podporovali takmer všetky národné zhromaždenia západných demokracií.

Hneď ako prezident Donald Trump vstúpil do Bieleho domu, Spojené štáty si uvedomili tento rozpor: Ukrajina zakázala opozičné politické strany a hlavnú kresťanskú cirkev a spálila milióny kníh od ruských autorov alebo vydaných v ruských tlačiarňach. Generál Keith Kellogg povedal: „Vo väčšine demokracií sa voľby konajú aj počas vojny. Myslím, že toto je dôležité. Myslím si, že je to dobré pre demokraciu. Krása silnej demokracie je v tom, že máme viac ako jedného potenciálneho kandidáta."

Zdá sa, že CIA sa rozhodla uprednostniť Alexeja Arestoviča, bývalého poradcu pre styk s verejnosťou Volodymyra Zelenského. Nie je taký obratný ako Zelenskij, ale je oveľa múdrejší a okrem iného je špecialistom na manipuláciu s masami.

2. februára, dva dni pred otvorením priamych kontaktov medzi Bielym domom a Kremľom, však SVR (Ruská zahraničná spravodajská služba) vydala zvláštne vyhlásenie [ 6 ]. Poznamenajúc, že Spojené štáty zvažujú zbaviť sa Volodymyra Zelenského, povedala, že NATO, ktoré sa snaží udržať to, čo zostalo z Ukrajiny, aby si udržalo oporu proti Rusku, sa pripravuje zablokovať jeho možné znovuzvolenie. Na tento účel plánuje Atlantická aliancia zverejniť tri novinky:

1,5 miliardy eur určených na nákup munície si nezákonne privlastnil ukrajinský prezident;
130 000 ukrajinských vojakov zabitých v akcii stále dostáva svoj plat;
Nevolený prezident Zelenskyj postúpil - namiesto toho, aby predal - nehnuteľnosti zahraničným spoločnostiam a kompenzácia bola v tichosti prevedená na zahraničné účty.

Vyhlásenie SVR treba brať s rezervou, keďže už v júni minulého roku [ 7 ] tvrdila, že Washington sa chce Zelenského zbaviť. Ale v tom čase bola Bidenova administratíva stále v Bielom dome.

Západné „prípravy" a začiatok formálnych rokovaní medzi Bielym domom a Kremľom 5. februára viedli k tomu, že prezident Trump urobil 7. februára zvláštnu ponuku: Spojené štáty poskytnú finančnú pomoc výmenou za povolenie na ťažbu ukrajinských kovov vzácnych zemín.

V rozhovore pre Reuters 8. februára 2025 bývalý prezident Zelenskyj navrhol predaj prírodných zdrojov krajiny, keďže nemohol vyhrať vojnu.
Meškajúci ukrajinský prezident bez čakania na odpoveď poskytol agentúre Reuters rozhovor [ 8 ] a pred zverejnením zverejnil úryvky z neho na svojej stránke Telegram. Povedal: „Ukrajina je veľmi bohatá krajina. To neznamená, že to dávame niekomu, dokonca aj strategickým partnerom. Hovoríme o partnerstve... Rozvíjajme to spolu, zarábajme peniaze a v prvom rade ide o bezpečnosť západného sveta (...) To je pre nás veľmi zaujímavé, viem, že je to veľmi zaujímavé pre Trumpovu administratívu (...) Sme pripravení a ochotní mať kontrakty na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) na Ukrajinu." A samozrejme budeme centrom pre celú Európu (...) Američania pomohli najviac, takže by mali mať najväčší úžitok. Mali by mať túto prioritu a budú z toho mať prospech. Rád by som o tom hovoril aj s prezidentom Trumpom.

Problém je v tom, že Rusko už zabavilo veľké ložisko lítia v Doneckej oblasti (východ), ako aj ďalšie ložisko v Krutaya Balka v Záporožskej oblasti (juh) - dva regióny, ktoré požiadali a vyhrali v referende o pripojenie k Ruskej federácii. To znamená, že situácia je kritická: Ukrajina čoskoro nebude mať čo ponúknuť.

[ 1 ] America First, Rusko a Ukrajina, Keith Kellogg & Frederic H. Fleitz, America First Policy Institute, 11. apríla 2024.

[ 2 ] „Kto sú ukrajinskí integrálni nacionalisti?", Thierry Meyssan, preložil Eduard Feoktistov, Voltaire Network, 17. novembra 2022.

[ 3 ] „Rusko má v úmysle prinútiť USA, aby dodržiavali Chartu OSN," od Thierryho Meyssana, preklad Eduard Feoktistov, Voltaire Network, 4. januára 2022.

[ 4 ] „Ako by sľubné členstvo Ukrajiny v NATO mohlo viesť k tretej svetovej vojne," Frédéric H. Fleitz, The Federalist, 25. júla 2023.

[ 5 ] „L'Holodomor, nový avatar „európskeho" antikomunizmu" (extra z Le Choix de la défaite), Annie Lacroix-Riz (2010). Hladomor a transformácia poľnohospodárstva v URSS, Mark Tauger, Delga (2017).

[ 6 ] „Členovia NATO pripravujú kampaň na diskreditáciu V. Zelenského", Tlačové stredisko SVR Ruska, 3.2.2025.

[ 7 ] „Západ sa pripravuje‚ odpísať' Zelenského", Tlačové stredisko SVR Ruska, 20. júna 2024.

[ 8 ] «Citáty z rozhovoru prezidenta Volodymyra Zelenského pre Reuters», Reuters, 7. februára 2025.

Zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

 

 

 

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře