Mám tím na mysli například objevení milionových darů na účtech STAN od podezřelých firem, majících sídlo například na Kypru, půlroční stáž poslance a prvního místopředsedy hnutí Jana Farského v USA, o které se voličům „zapomněl“ zmínit před volbami, nebo aktivity řadového místopředsedy STAN, europoslance Stanislava Polčáka, který po čtyřech obcích na Zlínsku prvně požadoval téměř 8 milionů korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Vrcholem pak byla známá kauza kolem pražského dopravního podniku s názvem Dozimetr, ve které hrál první housle politik hnutí STAN Petr Hluboček.
Kdo čekal, že v důsledku kauzy Dozimetr budou ve STAN padat hlavy a otřese se i křeslo samotného předsedy Víta Rakušana, byl trochu naivní. Jediným ze stranických špiček, který z ní vyvodil osobní zodpovědnost, byl tehdejší ministr školství Petr Gazdík, který v červnu loňského roku rezignoval jak na svůj vládní post, tak i na funkci místopředsedy STAN. Jeho dřívější styky s kontroverzním podnikatelem a sponzorem hnutí Michalem Redlem, které během vyšetřování vyšly najevo, byly totiž těžko obhajitelné. Tento Gazdíkův krok nicméně nejenom jeho spolustraníci, ale i mnozí příznivci současné vládní koalice ocenili jako projev nové, lepší politické kultury v porovnání s předchozí vládní garniturou.
„Drobnou kaňkou“ na této nové politické kultuře ovšem bylo, že poslanecký mandát si pan Gazdík ponechal a na ministerstvo školství se již po třech měsících vrátil coby poradce nového ministra Vladimíra Balaše. Na protest proti Gazdíkovu angažmá však brzy poté rezignoval na post Balašova poradce jiný bývalý ministr školství Plaga, a v důsledku toho i samotný Gazdík. Kdo však čekal, že po této epizodě se již bude Petr Gazdík plnohodnotně věnovat práci poslance, tak se mýlil...
Jak jsem se totiž dočetl například zde, bývalý ministr školství a místopředseda STAN se brzy stane ředitelem soukromého pražského gymnázia Duhovka, přičemž mandát poslance si ponechá. Dle Gazdíkových slov mu totiž škola nabídla možnost zkráceného pracovního úvazku (což mi u ředitele přijde docela zvláštní) a když jsou například mnozí ministři zároveň i poslanci, tak proč by on nezvládl zároveň s poslaneckým mandátem řídit osmileté gymnázium.
To výše zmíněný Gazdíkův stranický kolega Jan Farský se po nátlaku veřejnosti a některých svých spolustraníků přece jen rozhodl poté, co odjel na stáž do amerického Oregonu, poslaneckého mandátu vzdát. Jak to však vypadá, po návratu z užitečné stáže se, tak jako Gazdík, dočká nějaké „trafiky“ i Farský. Jak totiž informovala některá česká média (například iROZHLAS zde), příští týden se má uskutečnit Farského schůzka s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem, který má zájem na tom, aby se místopředseda STAN stal jeho poradcem pro otázky domácí politiky.
Jenom mi tedy není jasné, jak Jan Farský v této funkci případně využije poznatků ze své americké stáže, když jejím tématem byla transformace 250 let amerického federalismu do strategie pro příští čtvrtstoletí Evropské unie...