Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

K čemu opravdu slouží emisní povolenky?

Emisní povolenky opět zdražují. Jsou tak jedním z faktorů, který brání poklesu cen elektřiny. Ale chce ho někdo z politiků EU opravdu?

Petr Fiala při českém předsednictví EU odhodil své předvolební sliby a pomohl Evropské komisi prosadit ostřejší přístup k emisním povolenkám. V praxi to znamená, že se osobně zasadil o to, aby jejich cena mohla růst. A to i v případě, že by s nimi obchodovaly jen firmy, které je potřebují ke své činnosti.

Čemuž však naopak české předsednictví nijak nezabránilo. Vzdor tomu, že to, aby se povolenkami obchodovalo, jako s běžnými cennými papíry nedává smysl. Nebo dává?

  • k-cemu-opravdu-slouzi-emisni-povolenky
  • k-cemu-opravdu-slouzi-emisni-povolenky

Evropská komise bytostně chce co nejdražší povolenky, protože to v důsledku může lidi i firmy – prostřednictvím rostoucí ceny – donutit k nižší spotřebě elektřiny. Čili se jí nebude muset tolik produkovat. To je bruselská úvaha.

Ke snížení spotřeby nás to donutit může, ale ta možnost je jen omezená. Neboť bez elektřiny už náš život, ani činnost firem, nemůže fungovat. Snížit její odběr můžeme jen o něco. Takže budeme, kvůli povolenkám, platit za elektřinu víc a víc a o to méně a méně peněz budeme mít na všechno ostatní. Což ovšem Evropské komisi nijak nevadí, protože nás chce donutit obecně k nižší spotřebě všeho. A když nebudeme mít za co nakupovat, bude klesat i naše spotřeba.

V tom se ovšem ztrácí původně deklarovaný smysl povolenek. Tím byla snaha, přimět zvýšením nákladů a tedy poklesem zisků producenty energií z plynu a uhlí k tomu, aby přešli na jiné technologie. Jenže cena povolenky se logicky promítá do ceny elektřiny. A cena elektřiny se na burze určuje podle nejdražšího zdroje, kterým je zemní plyn.

Takže povolenky fungují pouze jako faktor, který zvyšuje cenu elektřiny konečným odběratelům. A zaručené zisky překupníkům. K ničemu jinému dobré nejsou. Tedy kromě toho, že se z nich, tedy našich nákladů, dotuje hospodaření těch, kteří investují do občasných zdrojů energie (OZE), tepelných čerpadel, různých forem zateplení či zvyšování energetické účinnosti. Jenže OZE nefungují zdaleka pořád, takže jejich nasazení, v jakémkoli množství, neumožňuje zrušit fosilní zdroje energie. Ty musí být v záloze. A za to je potřeba zaplatit. Takže odtud se zlevnění elektřiny nebo tepla příliš nadít nemůže. Tepelná čerpadla spotřebu elektřiny zvyšují a významnější hmatatelný přínos zateplování je během na dlouho trať. Což platí i o zvyšování energetické účinnosti.

Emisní povolenky tak fungují především jako páka na vynucování nižší životní úrovně ve jménu poklesu spotřeby, k poklesu konkurenceschopnosti firem a dotování zelené lobby, potažmo celé zelené víry. K náhradě uhelných a plynových technologií nepřispívají. Protože se bez těchto technologií zatím zkrátka nedokážeme obejít.

Autor: Barbora Vomáčková

Zdroj: https://barboravomackova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=797901

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600