Jak Musk bere dětem dětství
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 22. duben 2020|
- EMIL KALABUS|
- 5809 x
Emil Kalabus
Mnoho lidí si v poslední době povšimlo nezvyklého jevu na noční obloze. Světelné řetízky v řadách vedle sebe komplikují pozorování vesmíru. Řadu dotazů na jejich původ dostal v posledních týdnech Astronomický ústav Akademie věd ČR.
„Vláček neboli satelity Starlink společnosti SpaceX pomalu a jistě likvidují nebe. Dnes večer jsem jich viděl alespoň padesát v těsném závěsu za sebou. Až jich bude 12 tisíc, tak můžeme fotografování oblohy zabalit. Odjet do Chile nám nepomůže,“ napsal fotograf oblohy Zdeněk Bardon.
Ze současných 2218 družic by zanedlouho mohlo být čtyřicet pět až padesát tisíc. To by výrazně zkomplikovalo pozorování vesmíru z povrchu Země. Nejde přitom jen o problém sledování vzdálených objektů přibližujících vznik vesmíru. Může se tím zkomplikovat i včasné odhalení asteroidů, které by se mohly nebezpečně přiblížit k Zemi.
Satelity od SpaceX jsou navíc jasnější než 99 procent objektů ve vesmíru, více září jen 172 hvězd. A nepomáhá ani jejich antireflexní nátěr, protože 75 procent plochy satelitu tvoří sluneční baterie. Nemluvě o tom, že i temná družice komplikuje pozorování, protože zastiňuje pozorované objekty.
„Celá ta situace je alarmující především proto, že v současnosti není k dispozici mezinárodní právo, které by takové projekty regulovalo. Satelity startují pouze na základě svolení Amerického federálního telekomunikačního úřadu,” řekl Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
Ano je možné, že malým dětem pan Musk zaplevelí oblohu tak, že už nikdy neuvidí hvězdy. Pak mohou všechny děti křičet, že jim Musk vzal dětství.
Dobrou připomínku k této problematice má na facebooku Marek Svoboda, který nechápe, proč by se měl radovat z Muskových satelitů: „Ne, vážně, řekněte mi to, já totiž nevím. Víte, na to, abych si přehrál film, pustil hudbu, napsal email a nebo odeslal data, prostě ještě rychlejší internet nepotřebuji. Nicméně vím, kdo to potřebuje. Jsou to všichni, kdo chtějí pracovat s obrovskými daty, to znamená třeba burzy, banky, spekulanti, obchodníci, FBI, CIA, reklamní průmysl šitý na tělo, zprávy na míru, také budoucí umělá inteligence bude potřebovat rychlejší propojení se vším. Každý, kdo chce z vaší kapsy vyždímat maximum co nejefektivněji tím, že produkt ušije vám na míru! Každý, kdo vás chce lapit do sítě byrokracie, pro kterou zapomenete na to, co je život, každý, kdo si přeje nadvládu.
Na noční obloze nám jezdí Elonův vláček asi 60 satelitů, kterých má být nakonec přes tisíc a já se ptám, je právo na rychlý internet nadřazeno právu člověka na noční oblohu prostou nějakého bordelu, přes který neuvidí na hvězdy? Nejspíše ano, jak se zdá, protože se nás nikdo neptal.“
Musk je další v řadě, který bere dětem jejich dětství. Zdá se, že naše děti za čas hvězdy na obloze prostě neuvidí.
Geniální vynálezce, progresivní vizionář a prohnaný podnikatel, ale také impulzivní workoholik, nesnesitelný šéf, a tak trochu asociální blázen – Elon Musk má na veřejnosti mnoho tváří. Jaký je ale ve skutečnosti? A jak dokázal dovést k úspěchu firmy, jako je elektrická Tesla a kosmická SpaceX? To je zase jiná kapitola.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Z PRONEWS (23.11. - 24.11.2024): Mohutný ukrajinský úder v Kursku: 10 balistických raket ATACMS vypuštěno ve snaze zastavit ruský postup
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (III.)
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
Související články