Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zemřel McCain kontroverzní hrdina a člověk na špinavou práci

Pokud píši o McCainovi jako o kontroverzním hrdinovi, pak je to v rámci určité objektivity.

Pochvalných článků na McCaina bylo v mainstreamu velmi mnoho, ale my víme, že kontroverzní lidé vykazují eticky kladné i záporné způsoby chování a jednání.

Pan McCain do této kategorie podle mne nesporně patřil.

  • zemrel-mccain-kontroverzni-hrdina-a-clovek-na-spinavou-praci

 

McCain byl americký republikánský politik, senátor za stát Arizona a veterán války ve Vietnamu. V roce 2008 byl republikánským kandidátem pro prezidentské volby, které nakonec vyhrál jeho protikandidát Barack Obama.

Války ve Vietnamu se účastnil od roku 1967 jako námořní letec. V červenci téhož roku bylo jeho letadlo v Tonkinském zálivu ještě před vzlétnutím z paluby mateřské lodi zasaženo při neúmyslném odpálení rakety. McCain unikl z letadla chvíli před tím, než jedna z bomb na palubě jeho letadlo rozmetala. Během následného požáru zahynulo 132 členů posádky, sám McCain byl střepinami zasažen do nohy a do hrudi.

O tři měsíce později byl sestřelen nad Hanojí. Stihl se katapultovat a se zlomenou nohou a rukou byl zajat. Propuštěn byl po více než pěti letech, když odmítl výměnu za Vietnamce zajatého armádou USA. V zajetí byl mučen a dva roky strávil na samotce, kde se pokusil spáchat sebevraždu. Po návratu do USA prošel rekonvalescenci a vrátil se do služby. Od té doby měl trvalé fyzické i psychické následky. Za svou službu obdržel celkem pět vysokých amerických vojenských vyznamenání.

McCain byl znám jako zprostředkovatel převratů a podporovatel teroristů. Před akcí v Libyi i během ní navštěvoval teroristy z hnutí Al-Kaída a podporoval jejich činnost. Fotografií s jeho kontakty a napojení na teroristy a jejich organizace vycházelo v té době na internetu slušné množství. Po ukončení operace v Libyi, osnoval rozvrat Sýrie. Sýrii opět navštívil, aby podpořil teroristy. Před svržením legálně zvoleného prezidenta Ukrajiny, byl v této zemi na návštěvě, aby podržel ukrajinskou opozici. Zanedlouho potom, byl Janukovič svržen.

V Libyi se ISIS rozlézala alarmujícím způsobem, pod vedením Abdelhakima Belhadje. Fox News tehdy připustily, že panu Belhadjovi „se kdysi dvořila Obamova vláda a členové kongresu“ a že byl velkým spojencem Spojených států při svrhávání Kaddáfího. V r. 2011 Spojené státy a senátor McCain oslavovaly Belhadje jako „hrdinného bojovníka za svobodu“ a Washington dal jeho organizaci zbraně a poskytl logistickou podporu.

Za nějaký čas, senátor McCain označil Belhadjovu organizaci ISIS „za pravděpodobně největší hrozbu pro Ameriku a vše, za čím stojíme“.

Za Kaddáfího islámský terorismus prakticky neexistoval a v r. 2009 americké ministerstvo zahraničí označilo Libyi za „důležitého spojence ve válce proti terorismu“.

Dnes, po intervenci NATO provedené se souhlasem USA, je Libye domovem největšího volně dostupného skladiště zbraní na světě a její propustné hranice jsou běžně překračovány řadou těžce vyzbrojených nestátních hráčů.

Je jasné, že Kaddáfího systém ekonomické a přímé demokracie byl jedním z nejvážnějších demokratických experimentů, a bombardování Libye organizací NATO se může snadno zapsat do historie jako jedno z největších vojenských selhání 21. století.

Ale zpět k McCainovi.

Státy, jež se nacházejí ve stínu Ruska, jako je Ukrajina nebo Moldávie, neměly ve Spojených státech většího a přesvědčenějšího zastánce, než byl senátor McCain. Jako voják z rodiny dvou čtyřhvězdičkových admirálů byl stoupencem silových řešení. Jeho spontánní popěvek “bombarduj, bombarduj, bombarduj Írán” mu vynesl posměch prezidentského kandidáta Baracka Obamy. A v některých bodech se mýlil: útok proti Iráku nebo zásah v Libyi, jejž bezvýhradně podporoval, dnes málokdo považuje za úspěch.

Prezident Ruska Putin o McCainovi prohlásil, že McCain válčil ve Vietnamu. „Myslím, že má hodně krve nevinných lidí na svých rukou. McCain nemůže žít bez těch nechutných záběrů.“

Podle Putina strávil McCain několik let ve vietnamském zajetí. „Každý by se z toho zbláznil“, říká Putin na videu, v němž mluví o smrti Kaddáfího.

Putin hovoří o Johnu McCainovi a smrti Kaddáfího

https://www.youtube.com/watch?v=rKQ7zNRo-E4

Zdroj: http://zvedavec.org/komentare/2015/10/6630-libye-od-nejbohatsi-africke-demokracie-k-raji-teroristu-sponzorovanemu-usa-nato.htm

http://www.czechfreepress.cz/emil-kalabus/sileny-posel-smrti.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/John_McCain

https://www.respekt.cz/politika/zemrel-sebevedomy-john-mccain

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

SK_CFP_550x250