Rusko a ČLR zvyšují úroveň spolupráce ve vojenské oblasti
- Podrobnosti
- ze světa / Rusko|
- 29. duben 2012|
- A. Iljašenko|
- 5819 x
Scénář předpokládá společné dobývání „nebezpečné" oblasti, střelbu růžnými druhy zbraní na námořní a vzdušné cíle a záchranné práce na moři.
Podle prohlášení je hlavním cílem manévrů upevnění a rozvoj ruské-čínských vztahů, strategického partnerství a spolupráce ozbrojených sil obou zemí.
Současně je jeden z hlavních aspektů jakýchkoliv vojenských cvičení demonstrace síly. A potřeba takové velké demonstrace možností strategického partnerství, soudě podle všeho, u Ruska a Číny vznikla poté, co USA zveřejnily svoji novou doktrínu v Asijsko-tichooceánském regionu.
V listopadu minulého roku prezident Obama v americké geopolitické strategii oznámil řadu změn. Po odchodu z Iráku a v nejbližší době také z Afghánistánu, USA hodlají přeorientovat svoji zahraniční bezpečnostní politiku z Evropy a Blízkého Východu právě do Asijsko-tichooceánského regionu.
Rusko, které letos hostí ve Vladivostoku summit APEC, očividné míří k obnovené své role v regionu. Čína, navíc, žádnou jinou možnost ani nemá: všechny její hlavní průmyslové oblasti se nacházejí v pobřežní zóně a export a import je realizován přes Jihočínské moře.
Přihláška USA na dominanci v regionu se, mírně řečeno, nelíbí ani Číně a ani Rusku, což je i faktor jejich dalšího sbližování.
„Současné manévry musí USA demonstrovat, že Rusko a Čína jsou nakloněni vojenské spolupráci v regionu. Oba naše státy si to navzájem potvrzují", domnívá se šéfredaktor Nezávislého vojenského rozhledu Viktor Litovkin. Kromě toho, je podle názoru experta, pro Čínu důležité ukázat úroveň vzájemné spolupráce s Ruskem na moři právě teď, když se prudce vyostřily územní spory mezi Čínou a Filipínami a řadou dalších států kvůli ostrovům v Jihočínském moři. Litovkin upozorňuje na to, že se v této oblasti koná stejně demonstrativní vojenské cvičení námořních sil USA a Filipín. Pozornost také vzbuzuje vplutí amerických lodí do Vietnamu, který si na sporné souostroví činí také nárok.
Manévry ve Žlutém moři tak tvoří pozadí pro politický dialog hlavních velmocí Asijsko-tichomořského regionu.
Na začátku května se v Pekingu bude konat další kolo čínsko-amerického dialogu, který je věnován strategickým a ekonomickým otázkám, kterého se bude účastnit ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová a ministr financí Timothy Geithner. Rozložení sil v regionu účastníci dialogu obejít nemohou.
Na konci května je také naplánován rusko-americký summit, kterého se zúčastní i znovu zvolený prezident RF Vladimír Putin. Ani zde se pravděpodobně nevyhneme posouzení situace v Asii.
zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_04_25/72971729/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (9.4.2025)
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- J. Sachs: Američané hrají poker, Rusové šachy. Evropa není schopná diplomacie, jen válečného štvaní
- Uděláme z Rusů “Woke-Rusy”, a rozparcelujeme si jejich území!
- Realisticky si to shrňme:
- TK splnomocnenca vlády SR Petra Kotlára o škodlivosti mRNA vakcín (10.4.2025)
Související články