Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nevyhnutelná de-dolarizace: Které země se odklánějí od zelené měny?

Trend snižování závislosti na americkém dolaru a přechodu na vnitrostátní platební prostředky v mezinárodních zúčtováních nabírá na síle po celém světě.

Americké sankce proti Rusku a dalším zemím ohrozily dominanci dolaru , protože cílové země hledají alternativy, řekla v neděli ministryně financí Janet Yellen americkému zpravodajství.
 
  • "Když použijeme finanční sankce spojené s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru," řekla Yellenová .
Které země jsou tedy připraveny zrušit používání americké měny v obchodních transakcích? Sputnik zkoumá .
  • nevyhnutelna-de-dolarizace-ktere-zeme-se-odklaneji-od-zelene-meny

Rusko

Ministr zahraničí Sergej Lavrov ve svém prohlášení z minulého týdne uvedl, že trend opouštění dolaru v mezinárodním obchodu je „nezvratný“. Lavrov dodal, že proces opouštění dolaru v řadě zemí, včetně Ruska, již probíhá a že se „určitě zrychlí“ v bezprostřední budoucnosti.
 
  • Podle ministra si USA střelily do nohy a řídily světovou ekonomiku pomocí dominantní role dolaru. Lavrov dodal, že Washington uvalení sankcí na Moskvu kvůli její speciální vojenské operaci na Ukrajině naznačilo, že je třeba, aby ostatní země snížily svou závislost na Západě.
To odráželo předchozí poznámky prezidenta Vladimira Putina o „nevyhnutelném procesu dedolarizace“, který podle něj v současnosti probíhá v Rusku a vyžaduje co nejrychlejší restrukturalizaci národního hospodářství.
 
Ruské ministerstvo financí zase opakovaně označilo dolar za „toxický“, zatímco šéf ruské banky VTB Andrey Kostin popsal americkou měnu jako nejsilnější zbraň Washingtonu, která mu umožňuje „ovládnout a vyděsit ostatní země“. Rusko podle něj nemá jinou možnost, než „kráčet cestou dedolarizace“ .
 

Brazílie, Čína

Minulý týden brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyzval země BRICS, aby přišly s alternativou, která by nahradila dolar v zahraničním obchodu. Mezi země BRICS patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika.
 
  • "Proč by instituce jako banka BRICS nemohla mít měnu na financování obchodních vztahů mezi Brazílií a Čínou, mezi Brazílií a všemi ostatními zeměmi BRICS? Kdo rozhodl, že dolar je (obchodní) měnou po skončení parity zlata? " Lula řekl během návštěvy Nové rozvojové banky se sídlem v Šanghaji.
Zároveň připustil, že zbavit se dolaru je „obtížné, protože nejsme na tuto myšlenku zvyklí. Každý závisí pouze na jedné měně.“
 
Lula promluvil poté, co Brazílie uzavřela dohodu s Čínou o obchodování ve vlastních měnách ve snaze opustit americký dolar jako prostředníka. Brazilská agentura na podporu obchodu a investic uvedla, že dohoda pomůže „snížit náklady a podpoří ještě větší bilaterální obchod a usnadní investice“.
 
Západní média zase v té době informovala, že se očekává, že dohoda „umožní Číně, hlavnímu rivalovi americké ekonomické hegemonie, a Brazílii, největší ekonomice Latinské Ameriky, provádět své masivní obchodní a finanční transakce přímo a vyměňovat si jüany. za reály a naopak místo používání dolaru.“
 
Státní čínská média mezitím uvedla, že největší komerční banka v zemi, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), zpracovala první přeshraniční vypořádání v jüanech v Brazílii ve své místní pobočce, „označující další významný krok v globalizaci jüanu.
 
Transakce se stala první svého druhu od doby, kdy čínská centrální banka v únoru schválila ICBC jako clearingovou banku jüanu v Brazílii.
 
Čínští experti uvedli, že „očekává se, že „urovnání v jüanech podpoří regionální ekonomické a obchodní oživení v post-COVID éře a pomohou společnostem najít spolehlivější alternativu k americkému dolaru, protože hledají bezpečnější přeshraniční obchod..."
 
Zhang Jieyu, asistent výzkumu na Oddělení latinskoamerických a karibských studií Čínského institutu mezinárodních studií, řekl deníku, že vyrovnání jüanu s Brazílií „vysílá jasnou zprávu o rostoucím přiijímání-akceptaci a globálním vlivu čínské měny, která bude sloužit jako příklad pro další země.
Portál uvedl, že „zatímco americký dolar stále dominuje brazilským devizovým rezervám, v poslední době byla zdůrazněna role jüanu jako rostoucí mezinárodní rezervní měny“.
 
Nedávná zpráva o průzkumu brazilské centrální banky ukázala, že na konci roku 2022 dosáhl podíl jüanu v brazilských mezinárodních devizových rezervách 5,37 %, což převyšuje podíl eura ve výši 4,74 %, což znamená, že jüan se stává druhou největší rezervní měna jihoamerické země.
 

Indie

Zatímco Indie kvůli napjatým vztahům s Čínou obchoduje v jüanech nerada, samotná myšlenka diverzifikace měn zahraničního obchodu je pro Nové Dillí velmi zajímavá.
 
  • Zprávy z médií minulý týden uvedly, že celá řada zemí vede rozhovory s indickou centrální bankou, aby projednaly uzavření vzájemných obchodních transakcí v indických rupiích.
Tyto země údajně zahrnují bezprostřední sousedy Indie, jako jsou Maledivy a Myanmar, stejně jako Rusko, a dokonce i Spojené království, Německo a Nový Zéland.
 
Podle zpráv nyní společnosti a banky výše zmíněných zemí plánují vytvořit v indických bankách takzvané vostro účty, které jim pomohou uzavřít obchody na dodávky indického zboží do zahraničí a naopak.
 
V tuto chvíli vypadá systém poněkud těžkopádně, vzhledem k tomu, že otevření každého takového účtu by měly schválit indické regulační orgány a že nahromaděné zůstatky na účtech lze investovat pouze do indických vládních dluhopisů. Odborníci tvrdí, že i když systém není v souladu s principy volného obchodu, představuje velký krok vpřed. Předpokládá se, že schéma již bylo testováno v transakcích týkajících se rusko-indického obchodu a obchodu Indie a Íránu.
 

Jednotná snaha zemí BRICS o zrušení dolaru

Pokud jde o BRICS jako celek, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v únoru uvedl, že členské státy skupiny již aktivně pracují na zvýšení plateb v národních měnách ve vzájemných obchodních a finančních operacích kvůli nespolehlivosti dolaru.

 
  • „Podíl národních měn na vypořádání mezi zeměmi BRICS již rychle roste. Země BRICS mají iniciativy, které řeší potřebu pracovat na vytvoření vlastní měny. Důvod je velmi jednoduchý: nemůžeme se spoléhat na mechanismy, které jsou v rukou těch, kteří mohou kdykoli podvádět a odmítnout plnit své závazky,“ řekl Lavrov novinářům.
Ruský ekonom a výzkumník Michail Chazin řekl Sputniku v tomto duchu, že dominance dolaru by mohla skončit vznikem několika alternativních měnových zón, zahrnujících latinskoamerický, euroasijský, čínský a indický region.
 
Khazin tvrdí, že proces již probíhá a že „nyní dává smysl vytvořit platební systém, který kombinuje měnové systémy euroasijské, čínské, indické a latinskoamerické zóny“.
 
"Je nutné vytvořit platební systém nezávislý na dolaru," upozornil.
 

Země Zálivu

V polovině března čínská exportně-importní banka údajně uzavřela první dohodu o spolupráci a úvěru s Národní bankou Saúdské Arábie. Cílem je zajistit budoucí vypořádání transakcí mezi společnostmi z obou zemí v národních měnách.
 
Podle odborníků začal Rijád zvažovat přechod na obchodování s jüany již v březnu 2022 a jeho aktivní spolupráce s Pekingem v tomto sektoru v posledních měsících výrazně přispěla k procesu.
 
V samostatném vývoji koncem minulého měsíce Čína podepsala vůbec první energetickou dohodu vypořádanou v jüanech, která se týká asi 65 000 tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ve Spojených arabských emirátech.
 
Transakci provedly China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) a francouzská TotalEnergies prostřednictvím Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange. Zástupci čínské ropné a plynárenské společnosti CNOOC v této souvislosti uvedli, že hodlají nadále podporovat „inovace“ v obchodu s LNG.
 
Dohoda přišla poté, co irácká centrální banka v únoru oznámila, že plánuje poprvé umožnit vypořádání obchodu z Číny přímo v jüanu ve snaze zlepšit přístup k zahraniční měně.
 
Centrální banka uvedla, že se snaží kompenzovat nedostatek dolaru na místních trzích, kvůli kterému vláda dříve schválila revalvaci měny.
 
  • "Je to poprvé, co by byl dovoz z Číny financován v jüanech, protože irácký dovoz z Číny byl doposud financován pouze v [amerických] dolarech," řekl britské tiskové agentuře Mudhir Salih, ekonomický poradce vlády.
Tyto poznámky následovaly po tom, co ruský expert Michail Chazin řekl Sputniku, že „nevyhnutelný“ proces dedolarizace usnadnily rozsáhlé sankce Washingtonu proti hlavním globálním hráčům, včetně Ruska, a použití dolaru jako „trestajícího“ mechanismu. 
 
Zmražením aktiv ruské centrální banky, odpojením národa od platebního systému SWIFT a zákazem vývozu bankovek v amerických dolarech do země Washington vyslal zlověstný signál dalším světovým hráčům, uzavřel ruský expert.
 
Překlad CFP!
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600