Skúsme zhrnúť, čo všetko dnes Poľsko a Ukrajinu čím ďalej tým viac rozdeľuje:
- Silná konkurencia medzi Ukrajinou a Poľskom v agrokomoditách; táto konkurencia môže byť dokonca väčšou prekážkou ev.vstupu Ukrajiny do EU ako je menšinová politika Ukrajiny voči maďarskej podkarpatskej minorite.
- Vysoké náklady Poľska na sociálnu starostlivosť, zamestnávanie, logistickú, finančnú a vojenskú pomoc Ukrajine, ktoré začínajú narúšať sociálno-ekonomickú stabilitu Poľska.
- Ukrajinský „nevďak“, s akým Kyjev odpláca Varšave jeho pomoc a podporu.
- Neochota Kyjeva dôrazne odsúdiť zločiny banderovcov voči Poliakom na územiach, ktoré v 1939 resp. 1941 zabrali ukrajinskí komunisti a neskôr s Hitlerom kolaborujúci banderovci.
- Veľmocenské ambície Poľska, prejavujúce sa v sondážnych úvahách Poliakov o odtrhnutí Západu Ukrajiny, jej pripojení k Poľsku resp. o vytvorení konfederácie, v ktorej by na Pobaltí a na Ukrajine dominovalo Poľsko. a i.
- Budovanie príliš silnej a príliš ambicioznej poľskej armády, ktorá v kruhoch ukrajinskej generality vyvoláva zmiešané pocity…
Rusko sa zhoršeniu ukrajinsko-poľských vzťahov /ale aj neochote populácie USA ďalej podporovať Ukrajinu/ škodoradostne prizerá. No ani ruské vzťahy s jeho najdôležitejšími partnermi či spojencami- Čínou a Indiou, nevyzerajú t.č. ideálne. Po Indii, ktorá spolu s Brazíliou medzi prvými vyjadrila súhlas s účasťou na „mierovej“ konferencii v Džidde teda na rokovaní o Rusku bez Ruska, vyslala svojich zástupcov do Džiddy aj Čína. Čína však okrem toho poslala do Moskvy demarš, v ktorom protestuje proti „hrubému zaobchádzaniu“ ruských pohraničiarov voči skupine čínskych občanov, usilujúcich sa dostať do Ruska cez Kazachstan. Fakt, že im Rusi odobrali víza je iba symbolické znamenie. Hlavnou príčinou zhoršenia vzťahov Moskvy a Pekingu je asi žiarlivosť Pekingu na to, aké zmluvy uzavrel ruský minister obrany Šojgu v Pchjongjangu. Čína mala donedávna exkluzivitu na obchodné vzťahy s KĽDR. Rusko ju, zdá sa, Číne prebralo.
Americký analytik Ritter nedávno napísal, že sa ukrajinská protiofenzíva natoľko zastavila, že situácia na rusko-ukrajinskom fronte pomaly začína pripomínať prímerie. Zbrane tíchnu. Konfrontácia sa mení na vzájomné ostreľovanie sa raketami, dronmi a ďalekonosnými raketometmi s kazetovou muníciou /s tým rozdielom, že OS RF ostreľujú vojenské ciele a OS UA ciele civilné/.
V takomto nervóznom tichu vzniká priestor a čas pre kadejaké intrigy, konšpirácie, klebety a podozrenia. Áno, vzniká priestor aj pre obyčajné klebety. – Lebo niet vo svete väčších klebetníkov, ako sú politici a medzi nimi najmä tzv. „tichí diplomati“…
Zdroj: https://trikopce.blog.pravda.sk/2023/08/06/ukrajinsko-polske-vztahy-sa-kazia/