Asociace nezávislých médií předávala Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku za rok 2018
- Podrobnosti
- Z domova / Vaše free zóna|
- 15. červen 2018|
- ANM, Haló noviny|
- 4268 x
Ve čtvrtek 14.6.2018 od 16h proběhlo ve Slovenském domě v Praze předání III. ročníku Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Ocenění od předsedy Asociace nezávislých médií, Mgr. Stanislava Novotného, převzali:
Alexandr Tomský – za dlouholeté výkony v oblasti politických komentářů
Jozef Leikert – za vynikající díla v oblasti literatury faktu
Jaroslav Bašta – za vynikající analytickou publicistiku
Pavol Dinka – za názorovou publicistiku v periodickém tisku
Dana Kyndrová – za vynikající dílo v oblasti dokumentární fotografie
Ján Kuciak – in memoriam za profesionální výkon novinářské práce, které dal nejvyšší oběť
V porotě zasedli:
Tomáš Kňourek, místopředseda Rady Českého rozhlasu
Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes
Radomír Pekárek, šéfredaktor První zprávy.cz
Vladimír Skalský, ředitel Slovenského domu
Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií
Fotogalerie: http://www.nezavislamedia.cz/asociace-nezavislych-medii-predavala-krameriovu-cenu-za-nezavislou-zurnalistiku-za-rok-2018/
Na závěr přečetl předseda ANM Stanislav Novotný otevřený dopis britské premiérce Terese Mayové ve věci Tommyho Robinsona, který byl dnes 15.6.2018 předán na britskou ambasádu v Praze.
Otevřený dopis Terese Mayové ve věci Tommyho Robinsona
Vážená paní premiérko,
Váš občan, Tommy Robinson, výrazně pomohl při odhalení činnosti nebezpečného násilnického gangu. Svou občanskou žurnalistikou upozornil na problém, před kterým odpovědné orgány dlouhá léta zavíraly oči. Suploval i práci profesionálních novinářů, kteří svojí nečinnost a zbabělost dlouhodobě omlouvali tzv. politickou korektností. Odměněn byl vězením a mediální kampaní, jež akcentuje jeho osobní problémy, které nijak nesouvisejí s jeho angažmá v boji proti vysoce nebezpečné chobotnici organizovaného zločinu.
Jedním z hlavních pilířů demokracie zůstává svoboda slova. Zavíráte-li ústa vlastním občanům, protože nechcete slyšet nepříjemnou pravdu, omezujete tak nejenom svobodu slova, ale každým takovým aktem demontujete demokracii a tím i omezujete možnost nápravy nespravedlností a křivd. Je smutné, že právě toto musíme pozorovat v zemi, která na poli základních lidských práv a svobod patří mezi hlasité kritiky jiných.
V Praze 14. 6. 2018
za Asociaci nezávislých médií
Stanislav Novotný, předseda
http://www.nezavislamedia.cz/otevreny-dopis-terese-mayove-ve-veci-tommyho-robinsona/
Krameriovy ceny letos pojaty »federálně«
Mezi letošními nositeli Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku jsou mj. publicista a někdejší diplomat Jaroslav Bašta či zastřelený slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. V roce 100. výročí založení Československa získali ocenění žurnalisté čeští i slovenští, protože obě mediální scény, ač jsou samostatné, se vzájemně ovlivňují.
»Letos cenu pojmeme ‚federálně‘, patříme tak nějak k sobě,« řekl v úvodu slavnostního předávání v prostorách Slovenského domu v Praze ve čtvrtek 14. června předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný. Vladimír Skalský, ředitel Slovenského domu, vyzdvihl důležitost kritického myšlení v současném světě, zdůraznil nutnost vedení veřejné diskuse.
Komentáře »košaté osobnosti Jaroslava Bašty,« jak tohoto »revolucionáře, vězně, disidenta, stavaře, šachistu, archeologa, zpravodajce, velvyslance, spisovatele, publicistu, ministra…« přiblížil Jan Schneider, jsou provokativní a mají funkci zrcadla; Bašta, jenž pravidelně publikuje na serveru První zprávy, »výborně poukazuje na paralely doby«. Ocenění převzal »za vynikající analytickou žurnalistiku«.
Za Jána Kuciaka, který si ocenění nemohl převzít ze známých důvodů, poděkoval slovenský velvyslanec Peter Weiss. Pro vnímání žurnalistické poctivosti tohoto mladého novináře je podle Weisse důležité, že si obsahy svých článků vždy ověřoval. Kuciak získal ocenění in memoriam »za profesionální výkon novinářské práce, které dal nejvyšší oběť«.
Dalším oceněným je slovenský básník Jozef Leikert, sám zosobňující velké propojení mezi českou a slovenskou mediální scénou, také někdejší mluvčí a poradce prezidenta Rudolfa Schustera, první slovenský profesor kulturologie. Je novinářem a autorem literatury faktu (právě za ni jej porota ocenila), mj. významným odborníkem na 17. listopad 1939. Krameriovu cenu »za publicistiku v periodickém tisku« převzal i slovenský spisovatel a publicista Pavol Dinka, který hosty slavnostní události oslovil »Milá československá rodino«. »Když řeknete, co si myslíte, tak vás v médiích hlavního proudu roznesou na kopytech,« popsal svou profesionální zkušenost. Proto se cítí nejsvobodněji nyní, jako penzista.
Oceněna byla také česká dokumentární fotografka zaměřující se na humanistickou fotografii Dana Kyndrová a vydavatel, překladatel a publicista Alexander Tomský.
(mh)
FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Z PRONEWS (23.11. - 24.11.2024): Mohutný ukrajinský úder v Kursku: 10 balistických raket ATACMS vypuštěno ve snaze zastavit ruský postup
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (III.)
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- To by byly čtyři nejbezpečnější země na světě, pokud by vypukla třetí světová válka
Související články