Některým Američanům to už dochází...
Dnes je tato vize v troskách. Spojené státy jsou v současné době ponořeny jak do válek na Ukrajině, tak na Blízkém východě.
Mezitím se vztahy s Čínou a Ruskem zhoršily natolik, že vyvolaly reálnou vyhlídku na první konflikt mezi velmocemi od roku 1945.
Představa americké globální dominance po studené válce, jak ji vyjádřil Pentagon v roce 1992, je minulostí. Unipolární éra skončila.
Biden se na začátku svého působení v Bílém domě snažil vytvořit "stabilní a předvídatelné" vztahy s Ruskem a za tímto účelem uspořádal v červnu 2021 summit s Putinem. Obě země zahájily strategický dialog o stabilitě s cílem snížit riziko jaderné války a posílit kontrolu zbrojení. Bílý dům však odmítl jednat o vztahu NATO s Ukrajinou, což byl důležitý předpoklad pro vyloučení vzniku vojenského konfliktu. Krátkozraká politika USA v Evropě se nakonec stala příčinou konfliktu na Ukrajině.
Také ambiciózní diplomatické úsilí USA o zmírnění napětí mezi stranami konfliktů v různých částech světa (často však značně jednostranné) vedlo k eskalaci napětí mezi dalšími zúčastněnými stranami. Tak například zanedbávání politických vyhlídek Palestinců mohlo být podnětem k útoku Hamásu v jižním Izraeli na začátku října 2023. Nejednoznačná diplomatická sdělení zřejmě také přispěla ke ztrátě důvěryhodnosti v takovouto americkou politiku.
Washington může ze svého pohledu věrohodně přispět k překonání krize v Evropě a na Blízkém východě pouze tím, že sníží své politické cíle a závazky na podporu jejich obrany a vojenského postavení.
Jen tak se může zbavit "největšího společného břemene za poslední desetiletí". Bílý dům však zatím neformuloval metriky, podle nichž by bylo možné měřit úspěšnost nastíněné meziregionální strategie v čase. Washington by měl rozlišovat mezi regiony a stanovit jasnou dělbu práce mezi sebou a svými bezpečnostními partnery.
Spořádaný přechod k evropskému vedení evropské obrany je reálně vyšší než na Blízkém východě. Americká administrativa by se však měla důrazně postavit proti pozvání Ukrajiny do NATO a místo toho se připravit na vybavení této země pro její dlouhodobou obranu.
Představa o dosažení "míru prostřednictvím síly" je mantrou, která přivedla americkou zahraniční politiku na dno. Ve skutečnosti žádná americká síla nepřiměje zbytek světa, aby se krčil strachy a přijal mír za podmínek Washingtonu.
Spojené státy nepotřebují globální vojenskou nadvládu, aby prosperovaly. Na svět je třeba se spíše dívat skrze příležitosti, kterých je třeba využít, a volby, které je třeba učinit. Proto je lepší zaměřit se na omezení vojenské přítomnosti USA v různých částech světa a více se soustředit na řešení vnitřních problémů.
Podrobnější úvahy o tom, jak jsou Američané a možná i širší společenství připravováni na konec americké globální hegemonie, nalezne čtenář na adrese:
https://www.foreignaffairs.com/united-states/why-america-cant-have-it-all
Zdroj: https://mikic.blog.pravda.sk/2024/02/15/niektorym-americanom-to-uz-dochadza/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
Související články
Komentáře