Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin včera 16. ledna 2025 vydal Указ №18, podobně jako Stalin 8. března 1941 vydal Указ № 28! Podobnost čistě náhodná? Co to může znamenat?

17 ledna 2025

V rámci příprav na odražení agrese hitlerovského Německa proti SSSR učinil Stalin ještě před osudným zákeřným přepadením několik zásadních kroků tzv. “skryté mobilizace”. Jedním z nejvýznamnějších těchto opatření byl Dekret 28 z 8. března 1941, který mimo zformování zcela nové 28. armády, a dalších divizí a brigád, povolal do Rudé armády celkem 975 870  rezervistů na tzv. “zdokonalovací výcvik”. První etapa přecvičení těchto rezervistů ve střeleckých divizích na základní bojové dovednosti do stupně četa byla naplánována od 15. května do 1. července 1941, další etapy výcviku měly pokračovat od 10. července do 25. srpna, a od 5. září do 25. října, k nim už ovšem nedošlo, protože po napadení byla vyhlášena přímá mobilizace.

putin-vcera-16-ledna-2025-vydal-18-podobne-jako-stalin-8-brezna-1941-vydal-28-podobnost-ciste-nahodna-co-to-muze-znamenat

 

 

Stalinův Dekret 28. z 8. března 1941 je některými historiky vykládán jako Stalinova příprava na přepadení hitlerovského Německa. Tito historici tím zcela pomíjejí fakt, že povolání 1 milionu rezervistů, a to ještě ve třech etapách, by ani do konce roku 1941 nenaplnilo Rudou armádu na početní stavy nezbytné k útoku na Německo. U Stalina tedy šlo o ryze preventivní opatření a přípravu k obraně teritoria SSSR proti očekávané invazi nacistického Wehrmachtu. 

 
 

 

  

První strana Putinem včera vydané obdoby Stalinova Dekretu № 28 z 8. března 1941, podle kterého SSSR zahájil okamžitou skrytou mobilizaci.  Zde najdete druhou část Putinovy včerejší Vyhlášky №18, a všimněte si, že obsahuje zlověstný termín: Vstupuje v platnost dnem publikování. 

Tento Stalinův Rozkaz 28, zvýšení početních stavů záložních střeleckých divizí druhého sledu ze 6000 na 12 000 osob, měl rozhodující vliv na krach plánu Barbarossa. Tyto doplněné střelecké divize začaly nastupovat do boje proti skupině armád JIH polního maršála von Rundstedt severozápadně od Kyjeva ve druhém týdnu války, a ačkoli některé z nich podaly žalostný výkon a při prvních bojích se rozprchly, většina divizí tvrdým odporem značně zpomalila německý postup, a nedovolila Rundstedtovi včas překročit Dněpr, a vtrhnout do Charkova a do doněcké oblasti, a tak musela být Guderianova tanková skupina přesměrována z útoku na Moskvu směrem do jejich týlu útokem ze severu. Časový harmonogram německého postupu se tak rozpadl, a generál Šapošnikov, náčelník generálního štábu Rudé armády po odvolání naprosto organizačně a intelektuálně neschopného Žukova,  tak získal dostatek času, (30 až 45 dní), aby kolem Moskvy soustředil sibiřské, a hlavně čerstvě zmobilizované divize. O konečném výsledku II. světové války tak bylo de facto rozhodnuto už Stalinovým Rozkazem  № 28 ze dne 8. března 1941, a následnou perfektní mobilizací a strategickými manévry zálohami, obojí už pod taktovkou snad organizačně nejgeniálnějšího náčelníka generálního štábu všech dob, naprostého flegmatika, Borise Šapošnikova, skutečného strůjce porážky nacistů pod Moskvou. 

Jestli je zřejmé, že Stalin vydal svůj Rozkaz 28 s cílem odrazit německou agresi do hloubky SSSR a získat tak čas pro mobilizaci Rudé armády, proč Putin včera vydal svůj Указ №18, není zatím tak úplně snadné rozluštit. Obdobné rozkazy o povolání záloh na přecvičení, (v ruštině Putinovy éry: призыв на военные сборы, v ruštině Stalinovy éry:  учебныe сборы военнообязанных запаса), vydal Putin zatím 10. května 2023, a 1. března 2024, a jak podotýkají i současní ruští vojenští analytici, to proto, aby nepružný ruský mobilizační aparát měl dostatek času tyto vojáky do konce léta shromáždit, a na podzim přecvičit, a před zimou propustit. Problém, a poplach na ruských sociálních sítích včera vzbudilo právě vydání každoročního Putinova mobilizačního Указy s dvouměsíčním předstihem, který po loňském zavedení elektronického povolávání záložníků věští, že Putin může chtít mít nezveřejněný a tajný počet mobilizovaných záložníků soustředěn ne koncem léta 2025, ale začátkem léta 2025, možná už v květnu, jestli bude elektronická mobilizace rychlejší než stará poštovní. Ze zákona může Putim tyto rezervisty držet ve službě 60 dní, a po čas jejich povolání podle článku 54 zákona “O branné povinnosti a vojenské službě” (О воинской обязанности и военной службе) je nesmí poslat do zóny bojových operací na Ukrajině, ale pouze přecvičovat. Může je však kdykoli další vyhláškou mobilizovat, a tak defacto mít k dispozici pro válečné operace, a nebo pro nahrazení mladších vojáků v brigádách a divizích druhého sledu, aby je tímto trikem uvolnil ze střežení hranic, a mohl poslat na Ukrajinu.

Významní a slavní ukrajinští polní velitelé včera přiznali, že nové brigády, celkem 10, které Zelenskyj nechal vyzbrojit a vycvičit se západní pomocí, a posílá je nyní na bojiště, jsou naprosto k ničemu, protože v nich slouží jen velmi málo velitelů, kteří mají nějaké vojenské zkušenosti, a nebo jsou pro výkon velitelských funkcí patřičně vycvičeni. V těchto brigádách chybí jak takovíto důstojníci, tak rotmistři, i poddůstojníci. Výsledkem pak je, že nikdo neumí řídit střelbu z děl, navádět drony, a nebo obsluhovat obrněnou techniku. Jeden z velitelů dokonce přiznal, že vycvičený ženista, kterého jim poslali jako specialistu na odminování, se hned přiznal, že z něj udělali ženistu, protože je důlní minér, a umí pracovat s výbušninami a rozbuškami, ale o minách nic neví, a nikdo ho ani k jejich zneškodňování nijak necvičil, a ještě byl na půl invalida a kulhal. Jestli ukrajinská armáda trpí absolutním nedostatkem schopných, vycvičených a zkušených velitelů, a nyní Zelenskyj plánuje, že zmobilizuje bývalé starší vojáky, kteří už z armády ještě před válkou odešli, a nyní jsou kryti různými zdravotními, úředními a korupčními výjimkami, a vyhýbají se povolání. Je nasnadě, že i ruská armáda musí trpět podobnými, ač méně výraznými problémy. Putin tedy skrytou mobilizací může povolat na 60 dnů vybrané důstojníky, seržanty a specialisty staršího věku, a zkusit jim vysvětlit, že když podepíší nový kontrakt, budou vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu sloužit v záložních jednotkách druhého sledu, a tím v nich nahradí značný počet velitelů a specialistů ve službě, a ti odpochodují na Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že tito povolání záložáci si budou vědomi, že nevyužít Putinovy nabídky dobrovolně, značí riskovat mobilizaci rozkazem, a místo služby v ruské posádce, službu na Ukrajinském bojišti, Putin určitě několik tisíc důstojníků a seržantů uloví. 

Podle časového scénáře, tak může Putin disponovat počátkem léta nejméně několika málo novými divizemi, z nichž každá bude mít sílu 3 až 5 ukrajinských brigád. Vzhledem k tomu, že kyjevská Soldateska má k dispozici  jen kolem 100 brigád, a nemá žádné možnosti, jak do konce léta nové brigády personálně naplnit, vyzbrojit a vycvičit, bude Putin od léta 2025 disponovat silnou záložní nátlakovou útočnou skupinou, a ta může buď sloužit jako vyjednávací argument o míru, a nebo jako rozhodující faktor porážky Ukrajiny a její kapitulace. Jak podle ukrajinských tak západních zdrojů, viz poslední analýzy, si Putin buduje v Rusku nové pluky, brigády a divize. Tyto nové jednotky však potřebují velitelské kádry, jinak budou stejně k ničemu jako nové ukrajinské brigády. Minimálním cílem Putinova včerejšího Указy №18 tedy bude, do poloviny léta, připravit silné armádní záložní uskupení, které buď sehraje důležitou roli při přijetí ruských mírových podmínek, a nebo rychle obsadí jednu, či dvě další ukrajinské gubernie, či vyžene Ukrajince na západní břeh Dněpru. 

Putin ví, že letošní rok musí rázně pokročit v mírových jednáních, tedy donutit Ukrajinu a tzv. Nordickou divizi NATO, (vysvětlím v některé příští analýze), aby kapitulovaly, respektive přijaly jeho podmínky, jak je předevčírem definoval jeho vlivný poradce Patrušev, ex-hlava tajné služby Ruska. Protože nový ukrajinský ministr zahraničí Andrii Sybiha stále troubí, že Kyjev má zákonem zakázáno vyjednávat s Ruskem, že Kyjev nepodepíše mír bez vstupu do NATO, a že Ukrajina je už defacto členem EU, protože v novém rozpočtu EU od roku 2028 se už s jejím členstvím počítá, (co to zase Fiala v Bruselu slíbil?, nebo se ČR ani SR nikdo na nic neptal?), je zřejmé, že Putin, aby se mohl před Rusy holedbat velkým vítězstvím, bude muset letos pořádně šlápnout do pedálů.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře