Americký novinář Shellenberger přijel z USA kvůli „Fialově kauze“.
Americký novinář Shellenberger přijel z USA kvůli „Fialově kauze“. Tajné služby, média, vlády. Mluvil i o Aktech Twitter, s dalšími pak diskutoval o vládní cenzuře
V Evropě i v USA jsou stále častější „kafkovské momenty“, kdy je člověk souzen, ale netuší za co, uvedl na přednášce v pražském klubu Lávka americký novinář Michael Shellenberger.
Je znám především kvůli Twitter Files, tedy odhalením, jak na sociální média tlačila americká vlády, aby cenzurovaly a mazaly nepohodlné informace. Podle něho je Rusko oblíbeným strašákem a bývalí agenti FBI jsou využíváni, aby s tajemným výrazem znalců zákulisí nálepkovali lidi jako ruské agenty.
Zmínil kauzu laptopu Huntera Bidena, kde se snažili deník, který o kauze informoval, bývalí členové tajných služeb zdiskreditovat.
Před třiašedesáti lety se americký prezident Dwight Eisenhower loučil se spoluobčany na konci mandátu. Obdivovaný generál, který vyhrál druhou světovou válku, všechny překvapil, když svou rozlučku věnoval varování před nebezpečím, kterou pro zemi představuje „vojensko-průmyslový komplex“.
Spojenectví státu, zbrojařského byznysu a neziskových organizací za společným cílem.
Před několika lety novinář Michael Shellenberger přišel s varováním, že podobným nebezpečím se dnes stal „cenzorský průmyslový komplex“. Zde se pojí stát s médii a jinými formami a intelektuální zázemí tomu opět dodávají neziskové organizace a think-tanky. Často stejné, které předtím spolupracovaly se zbrojaři.
Nedílnou součástí tohoto průmyslu jsou třeba také „údajně nezávislí faktcheckeři“, posvěcující ten správný pohled.
Boj proti dezinformacím jako jeden z fenoménů dneška je podle něj právě výsledkem této cenzorské průmyslové činnosti.
Shellenberger se postupem času stal jedním z hlasitých kritiků těchto válek, které v obchodním nebo politickém zájmu vedou k omezování lidských svobod.
K návštěvě Prahy se rozhodl sám při četbě článků o předvolební kauze Petra Bystroně. Kauzu, ve které se k politickému boji proti sílící AfD spojují tajné služby několika zemí s opisujícími médii a pod rouškou režimu utajení bez jakéhokoliv důkazu šíří informace o vlastizrádné činnosti, novinář vidí jako velké ohrožení demokracie.
Spojil se s nezávislou novinářkou Cecílií Jílkovou a ta zorganizovala jeho návštěvu Prahy.
Součástí jeho návštěvy byla i přednáška v pražském klubu Lávka, kterou společně s Cecílií Jílkovou pořádala Společnost pro obranu svobody projevu. Sál nad Vltavou se zaplnil lidmi, o kterých bývalo v minulých měsících a letech slyšet právě v souvislosti s bojem za svobodu slova. Včetně Libora Vondráčka a Petra Macinky, dvou předsedů parlamentních politických stran, senátních Svobodných a europarlamentních Motoristů. ODS reprezentoval europoslanec Alexandr Vondra, který po Shellenbergerově přednášce odešel.
Americký novinář na úvod zmínil českého prezidenta Václava Klause, který před eurovolbami čelil obvinění, že bere peníze od Rusů přes rádio Voice of Europe, aniž se objevil jediný důkaz.
Zmínil Kafkův román Proces o člověku, který je souzen a netuší, za co. Takové „kafkovské momenty“ jsou podle něj dnes v Evropě i v USA stále častější.
Rusko je podle něj oblíbeným strašákem a bývalí agenti FBI jsou využíváni, aby s tajemným výrazem znalců zákulisí nálepkovali lidi jako ruské agenty.
Popsal příběh Clinta Wattse, bývalého agenta FBI, který si vymyslel story o ruském vlivu v Americe. Hvězdný moment si užil při svém svědectví, jak ruský vliv pomohl ke zvolení Donalda Trumpa.
Jak to s jeho svědectvím a důvěryhodností bylo doopravdy, se ukázalo až po několika letech, když po koupi Twitteru Elonem Muskem propukla aféra Twitter Files.
Nový majitel telekomunikačního gigantu se tehdy rozhodl předat šestici investigativních novinářů dokumenty z archivu společnosti, které popisovaly tlak politiků i neziskovek na ovlivňování obsahu sociální sítě. Shellenberger byl jedním ze šesti investigativců, který se do jejich zpracování zapojil.
„Narodil jsem se v roce 1971. V šedesátých a sedmdesátých letech byl trend široké svobody slova, potvrzoval to i Nejvyšší soud. Postupně se ale tento trend zcela obrátil,“ řekl o sobě divákům.
Zmínil, že v minulosti soudci i politici dokázali vnímat rozdíl mezi slovy a činy, i když ta slova byla sebevíc agresivní.
V posledních letech podle něj dochází k politizaci vládních úřadů i tajných služeb, které vůči jednotlivci mohou uplatňovat svou moc. Tím je to nebezpečnější.
Kauza Twitter Files podle něj ukázala, jak se to dělalo. „Byli jsme velmi překvapeni, když se v archivu Twitteru objevily e-maily z vlády a z úřadů a tajných služeb, vyzývající sociální síť, aby zasahovala proti některým názorům,“ líčil.
Již předtím si mnozí mysleli, že soukromé technologické společnosti byly vtaženy do politického boje. „Je něco jiného, když se vláda na něco ptá, a když cíleně vytváří systém tajných služeb, médií a sociálních sítí,“ popsal výsledky šetření.
+ BONUS --------------------------------------
NEJEN SMRT. ZÁLOŽNA Z KAUZY FIALOVA MILIONU SE ZBAVUJE MAJETKU
Záložna současně začala rozprodávat své nemovitosti a pozemky, píše Letní speciál Neovlivní.cz. Události kolem Podnikatelské družstevní záložny, kde měl premiér Petr Fiala zapomenutý milion korun, nabraly dramatický spád. Nejprve policie o víkendu oznámila, že předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny Robert Zelenka spáchal sebevraždu.
“Ráno odvezl dceru do školy a následně odjel svým vozidlem na dosud nezjištěné místo a do současné chvíle o sobě nedal vědět. Vzhledem k tomu, že se pohřešovaný v poslední době potýká s psychickými obtížemi a má úzkostné stavy, nelze vyloučit, že může být v ohrožení života,“ v pátek ve svém pátrání.
Po pár hodinách ale potvrdila, že Zelenka byl nalezený mrtvý a policisté nezjistili cizí zavinění.
Následně časopis Neovlivní.cz ve svém aktuální vydání napsal, že probíhá výprodej majetku záložny, kterou fakticky řídil podnikatel a přítel mnoha mocných Kamil Bahbouh. „V záložně se propouští zaměstnanci, rozprodává se, co se rozprodat dá,“ cituje časopis k aktuálnímu stavu v kampeličce bývalého zaměstnance společnosti.
K mání je majetek v hodnotě desítek milionů korun. Například rozsáhlý pozemek i s projektem nedaleko čáslavské letecké základny, kde chtěli lidé z kampeličky vybudovat speciální centrum. .
Podnikatelská družstevní záložna přitom sloužila v tichosti roky k financování obchodů se zbraněmi, operací tajných služeb a také byla k dispozici řadě vlivných politiků. Některé z transakcí byly nestandardní, a jak tvrdí bývalý společník kampeličky Pavel Wurst: praly se tam peníze.
Své úspory tam na radu svého poradce Miloše Růžičky navíc vložil i premiér Petr Fiala a neuvedl to v majetkovém přiznání, jak upozornily Seznam Zprávy.
A právě tenhle nepřiznaný milion letos v lednu nasvítil něco, co mělo navždy zůstat utajeno pro veřejnost: existenci peněžního ústavu, který financuje diskrétní transakce mocných.
To, že si tajné služby, zbrojaři a vybraní mocní budou muset zjevně hledat jiný diskrétní peněžní ústav, je jeden rozměr příběhu. Ten druhý je, že díky volnému pádu záložny začaly unikat informace i o ryze soukromých obchodech lidí, kteří pracovali pro stát, nebo s ním obchodují.
Celý článek ZDE: https://neovlivni.cz/nejen-smrt-zalozna-z-kauzy-fialova-milionu-se-zbavuje-majetku/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- VIDEO: SITUÁCIA JE MIMORIADNE VÁŽNA! „Na Slovensku je prítomná diverzná skupina zahraničných expertov, ktorí organizovali Majdan ...
- Slovenský Majdan začíná!!!
- Z PRONEWS (21.1.2025): Trump: „Budete mít velké problémy, pokud se nedohodnete na Ukrajině“!
- Z AVIA.PRO (23.1.2025) Trump: Ukrajina je připravena podepsat mírovou dohodu o ukončení konfliktu
- Už sme to zažili
- Z PRONEWS (23.1. - 24.1.2025): Trump zveřejnil tajné dokumenty o atentátech na Kennedyho a M. L. Kinga.
Související články
Komentáře