Intelektuálové pochybují o politice Argentiny ve věci Falklandských-Malvínských ostrovů
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 24. únor 2012|
- Miroslav Suja|
- 7403 x
Ostrované se, podle vyjádření britského premiéra Davida Camerona, cítí být občany Spojeného království, jehož zaoceánským územím Falklandské-Malvínské ostrovy jsou.
V lednu premiér David Cameron obvinil Buenos Aires z přijetí „koloniálního postoje" vůči Falklandským ostrovům. Uprostřed rostoucího napětí před 30. výročí argentinské invaze, premiér sdělil, že v úterý svolal schůzi Rady národní bezpečnosti, kde bylo diskutováno právě téma ostrovů. Setkání se uskutečnilo poté, co Argentina přesvědčila členy obchodního bloku Mercosur - Brazílie, Paraguaye a Uruguaye – aby zavřely své přístavy pro lodě plující pod vlajkou Falklandských ostrovů. Premiér také uvedl, že Británie podporuje právo obyvatel Falklandských-Malvínských ostrovů na sebeurčení. „Tito lidé chtějí zůstat Brity. Dle našeho názoru od nich však chtějí Argentinci něco jiného."
Argentina obviňuje Británii z militarizace jižního Atlantiku a protestuje proti politice Británie v OSN. Prezidentka Argentiny Cristina Fernandez de Kirchner se mezitím snaží přenést problém Falkland-Malvín na úroveň Mercosuru. Ministr zahraničí Argetniny Héctor Timerman předstoupil před Radu bezpečnosti Organizace spojených národů s tím, že militarizace v jižním Atlantiku znamená vážné ohrožení mezinárodní bezpečnosti v době, kdy se zvyšuje napětí i v dalších zemích a regionech,..."
„Příští rok uplyne 180 let od uchvácení Malvín," řekla prezidentka Kirchnerová při svém projevu. "Je to anachronismus v jednadvacátém století nadále udržovat kolonie. Znovu dochází k militarizaci jižního Atlantiku." řekla prezidentka v reakci na vyslání britské jaderné ponorky do falklandských-malvínských vod.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články