Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Madurovo poslední varování Guyaně podporované USA

Madurovo ultimátum Guyaně 

A pokud se Guyana podporovaná Spojenými státy bude i nadále snažit využívat zdroje sporné oblasti mezi zeměmi, mohlo by to vést k vážné eskalaci napětí mezi oběma národy.

  • madurovo-posledni-varovani-guyane-podporovane-usa

17. února, v den 57. výročí Ženevské dohody, vyhlásila venezuelská vláda svou suverenitu nad regionem Essequibo. Odsoudila její vykořisťování nadnárodními korporacemi. Ministerstvo zahraničních věcí zopakovalo závazek země k dohodě zprostředkované OSN jako jedinému legitimnímu řešení pokračujícího územního sporu.

Ženevská dohoda z roku 1966 zrušila arbitrážní nález z roku 1899, který britské kolonizované Guayaně udělil pětičlenný tribunál, který vyloučil venezuelské zástupce. Dohoda stanovila, že mezi oběma zeměmi by mělo být dosaženo vyjednaného urovnání poté, co Guayana v květnu téhož roku získala nezávislost, k žádnému urovnání však nikdy nedošlo.

Ale, o čem je celý spor?

Essequibo je velký region v Guyaně, který se nachází západně od řeky Essequibo, která tvoří asi 60 % země.

Oblast Essequibo je předmětem dlouhodobého sporu mezi Guyanou a Venezuelou. Po více než století si obě země dělaly různé nároky na tuto oblast, ale žádného řešení nebylo dosaženo.

Caracas neustále namítal proti porušování dohody z roku 1966 Guyanou tím, že povolila pokračující těžbu zdrojů z pásma Essequibo, původně od konce 80. let 19. století nadnárodními společnostmi zabývajícími se zlatem a nyní ropnými korporacemi.

Nedávno se v roce 2015 znovu rozhořel dlouhodobý spor o oblast o rozloze 160 000 kilometrů čtverečních, když byly v mořských vodách Essequiba objeveny velké zásoby ropy, které se odhadují na 11 miliard barelů. Od té doby americká společnost Exxon Mobil provádí průzkumné vrty v oblasti poté, co získala souhlas od vlády Guyany.

Co říká Guyana?

Guyanská vláda nedávno vydala prohlášení, v němž tvrdí, že „Ženevská dohoda nevyžaduje, aby se Guayana zdržela provádění činností hospodářského rozvoje v jakékoli části své země nebo souvisejících mořských územích“.

Ve stejném prohlášení guyanaská vláda tvrdí, že „jakékoli úsilí Venezuely omezit Guayanu ve výkonu její suverenity a zákonného práva by bylo v rozporu se Ženevskou dohodou a zásadami mezinárodního práva“.

Od chvíle, kdy Exxon objevil ropu v roce 2015, se o Guayanu začaly zajímat další ropné společnosti, což vedlo Washington k uznání arbitrážního nálezu z roku 1899. V lednu 2023 provedla americká energetická korporace Hess, která spolupracuje s Exxon v Guyaně, vrt ve vodách Essequiba. Dosud to znamená celkem 30 nálezů ropy a dalších 63 vrtů je plánováno na další tři roky.

S podporou Washingtonu Guyana v roce 2018 předložila svůj případ Mezinárodnímu soudnímu dvoru Organizace spojených národů a bylo rozhodnuto, že ICC má pravomoc spor vyřešit. Vláda Nicoláse Madura odmítla uznat pravomoc soudu a vyzvala k přímému jednání s Guyanou, ale Georgetown to neustále odmítá.

Celkově vzato je varování Venezuely Guyaně podporované Spojenými státy známkou rostoucího napětí v regionu a mohlo by mít vážné důsledky pro celý karibský region. USA krizi zhoršily tím, že podporovaly Guayanu v jejím úsilí o těžbu ropy v regionu.

Varování Venezuely je potenciál pro vojenský konflikt, stejně jako ekonomické a politické dopady, které s tím souvisí. Mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky pro stabilitu regionu. Je proto nezbytné, aby Venezuela i Guyana podnikly kroky k mírovému vyřešení sporu, aby se předešlo jakékoli další eskalaci.

Překlad CFP!

Zdroj: https://tfiglobalnews.com/2023/02/25/maduros-last-warning-to-us-backed-guyana/#google_vignette

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jaro Jaroslav 2023-11-30 21:29
A zasa je tam nosatý sionista z USraela....
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

SK_CFP_550x250