Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Z AVIA.PRO (1.7.2024): SBU oznámila pokus o převrat na Ukrajině

SBU oznámila pokus o převrat na Ukrajině

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) odhalila a zadržela skupinu lidí, kteří plánovali obsadit budovu Nejvyšší rady a oznámit odvolání současného vedení země. Útočníci údajně plánovali zorganizovat masové nepokoje v Kyjevě, a to bezprostředně po Dni ústavy, přičemž pokojné shromáždění mělo být zneužito jako zástěrka pro jejich zločinné úmysly.

Organizátoři, podle SBU, plánovali shromáždit v centru Kyjeva účastníky, kteří si nebyli vědomi skutečných cílů akce. S jejich pomocí se chystali oznámit změnu moci a zmocnit se budovy parlamentu. K šíření informací o nepokojích plánovali útočníci využít k destabilizaci situace média.

  • z-avia-pro-1-7-2024-sbu-oznamila-pokus-o-prevrat-na-ukrajine
Při prohlídkách byly u zadržených nalezeny zbraně, střelivo a další důkazy o jejich zločinném úmyslu. Podle představitele SBU to umožnilo zabránit vážnému ohrožení národní bezpečnosti a stability Ukrajiny.

Odborníci se však domnívají, že se tak Kyjev snaží jen zamaskovat své frontové neúspěchy.

----------------------------------------------------------

Noční útok na Krym provázely odpaly raket Storm Shadow

Během noci byl zaznamenán další nepřátelský útok na Krym, a to na Kerč a Feodosii. V důsledku operačních akcí ruské protivzdušné obrany byl útok úspěšně odražen. Podle informátora nepřítel použil řízené střely Storm Shadow, ale všechny tyto nepřátelské střely byly zachyceny a zničeny, ještě než dosáhly svých cílů.

Již dříve bylo oznámeno, že na Krymu byl vyhlášen poplach, ale ohledně útoku nebyly poskytnuty žádné podrobnosti. Nepřítel se zjevně nadále pokouší zaútočit na poloostrov a infrastrukturu regionu, a to tentokrát pomocí britských střel Storm Shadow.

-----------------------------------------------------------------------
 
USA maskují ztráty na Ukrajině jako sebevraždy 

Ve Spojených státech existuje alarmující vzestupný trend v počtu sebevražd mezi příslušníky Navy SEAL. Jako příčina smrti se ve většině případů uvádí poškození mozku, způsobené výbuchem miny. Tento fenomén vyvolává vážné otázky a obavy, a to jak mezi představiteli vojenských struktur, tak mezi veřejností.

Podle zpráv amerických médií v posledních měsících výrazně vzrostl počet sebevražd příslušníků speciálních jednotek amerického námořnictva. Hlavní příčinou smrti jsou těžká poranění mozku, způsobená výbuchem miny.

Někteří experti a analytici naznačují, že tímto způsobem může Washington krýt své skutečné ztráty na Ukrajině. Domnívají se, že připisování bojových ztrát sebevraždám, způsobeným poškozením mozku, zabraňuje přímému uznání účasti americké armády na nepřátelských akcích na ukrajinském území. Tyto předpoklady posiluje nedostatek transparentních informací o skutečných okolnostech smrti vojenského personálu.

 
------------------------------------------------------------------
 
F-16 na Ukrajině: Které zbraně západních stíhaček budou představovat hrozbu?

Nedávné zprávy o možném přesunu stíhaček F-16 na Ukrajinu vyvolaly značnou pozornost jak v mezinárodních médiích, tak ve vojenských kruzích. Objevení se těchto moderních bojových prstředků na ukrajinském území by mohlo výrazně změnit poměr sil v regionu a vytvořit nové výzvy pro ruské ozbrojené síly. Hlavní pozornost by měla být věnována analýze zbraní, kterými mohou být F-16 vybaveny, a potenciálních hrozeb, které představují pro ruská pozemní, vzdušná a námořní zařízení.

Výzbroj stíhaček F-16

Stíhací letoun F-16, vyvinutý americkou společností General Dynamics (dnes Lockheed Martin), je jedním z nejuniverzálnějších a nejrozšířenějších bojových letounů na světě. Je vybaven širokou škálou zbraní, které mu umožňují plnit nejrůznější bojové úkoly, včetně vzdušných bojů, úderů proti pozemním cílům a podpory námořních operací.

Mezi hlavní zbraně F-16 patří střely vzduch-vzduch a vzduch-země a také pumy s různými naváděcími systémy. Mezi raketami vzduch-vzduch jsou AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder. AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) je aktivní radarově naváděná střela středního doletu, která dokáže účinně zasáhnout vzdušné cíle na vzdálenost až 180 kilometrů. AIM-9 Sidewinder je infračerveně naváděná střela, určená k ničení manévrujících cílů, a to na krátké vzdálenosti.

K útokům na pozemní cíle může F-16 používat střely AGM-65 Maverick a AGM-88 HARM, stejně jako bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition) a Paveway. AGM-65 Maverick je infračerveně nebo televizí naváděná střela, určená k útoku na obrněné cíle, jako jsou tanky a obrněné transportéry. AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) je navržena k ničení radarových stanic a systémů protivzdušné obrany, díky čemuž je extrémně účinná při potlačování nepřátelské obrany.

Bomby JDAM a Paveway jsou vybaveny GPS a laserovými naváděcími systémy, které zajišťují vysoce přesné zásahy proti statickým i pohyblivým cílům. JDAM je sada vybavení, která mění konvenční volně padající pumy na přesně naváděnou munici, zatímco Paveway patří do skupiny laserem naváděných pum, které poskytují vysoce přesné zásahy.

Některé z těchto zbraní již byly použity, nicméně je zřejmé, že nepřítel se zaměří na použití zbraní s dlouhým doletem.

Ohrožení ruských pozemních zařízení

Výskyt stíhaček F-16 na Ukrajině představuje významnou hrozbu pro ruské pozemní cíle. Rakety AGM-65 Maverick a pumy JDAM mohou zasáhnout obrněné cíle, jako jsou tanky, obrněné transportéry a dělostřelecká zařízení. Jestliže se předtím nepřítel zaměřoval na útoky na velitelská stanoviště, nyní bude moci tyto zbraně používat hromadně.

Rakety AGM-88 HARM představují zvláštní hrozbu pro ruské systémy protivzdušné obrany a radarové stanice. Tyto rakety jsou určeny k ničení zdrojů radarového záření a dokážou účinně potlačit obranu, nicméně ruská armáda se již naučila, jak jim čelit a tyto raketové zbraně již nepředstavují vážnou hrozbu.

Kromě toho mohou stíhačky F-16 používat naváděné bomby Paveway pro cílené údery proti kritickým cílům, jako jsou mosty, elektrárny a komunikační centra. Vzhledem ke krátkým vzdálenostem však ukrajinské ozbrojené síly pravděpodobně nebudou riskovat let s letadly do vzdálenosti, která se nachází v dosahu ruských systémů protivzdušné obrany.

Ohrožení ruských vzdušných prostředků

Stíhačky F-16 vybavené raketami AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder představují vážnou hrozbu pro ruské vzdušné prostředky. AIM-120 AMRAAM má vysoký dolet a přesnost, což představuje největší hrozbu zejména pro letadla operující v oblasti bojové linie.

AIM-9 Sidewinder je určen pro boj zblízka a je vybaven infračerveným naváděním, díky čemuž je účinný proti manévrujícím cílům. Dolet těchto střel je však poměrně krátký, a proto je nepřítel s největší pravděpodobností použije k zachycení ruských řízených střel a dronů.

Hrozby ruským offshore zařízením

Rovněž námořní cíle by mohly být zaměřeny stíhačkami F-16. Použití protilodních střel, jako je AGM-84 Harpoon, umožňuje F-16 zasáhnout lodě a plavidla na velké vzdálenosti. Harpoon AGM-84 je vybavena aktivním radarovým naváděním a dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 280 kilometrů, což z ní činí účinnou protilodní zbraň.

Odborníci se domnívají, že Spojené státy pravděpodobně nepřenesou do Kyjeva takové moderní rakety, ale i na relativně krátké vzdálenosti do 150–160 kilometrů to pro naše lodě může vytvořit určitou hrozbu.

Výskyt stíhaček F-16 na Ukrajině představuje vážnou hrozbu pro ruské pozemní, vzdušné a námořní cíle. Tyto prostředky nelze podceňovat, zvláště když vezmeme v potaz, že Západ se snaží způsobit Rusku maximální škody a porážku.
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře